• Vinařství Via Vinera

  Představujeme České republice vinařství Via Vinera, s nimiž máme exkluzivní spolupráci a jsme na to náležitě hrdí!

  Pravidelně pořádáme vinařské zájezdy pro vinaře, milovníky vína či zvídavé turisty a proto si dovolujeme i “porovnávat”  na základě  reakcí návštěvníků a ochutnávek vín.

   V čem všem je toto vinařství jiné, než ostatní, se kterými spolupracujeme?
  Toto vinařství vzniklo v roce 2007 a patří mezi středně velká vinařství, jejich vína však můžeme právem považovat za “velká” vína tradičního bulharského vinařského světa. Středně velkých vinařství je v Bulharsku více a díky rostoucím investicím a přibývajícím zkušenostem, je o nich stále více slyšet. Nicméně se stále trochu potýkají s potížemi, které jsou typické pro rostoucí vinařské regiony a země. Může se jednat o neznalost vín zahraničních, tedy si musí poctivě a tvrdou prací získat časem zkušenosti vlastní, a toto platí nejen z enologického hlediska, ale i sommelierského. Celkově se to projevuje hlavně v nedostatečném sebevědomí mít vlastní rukopis… Vína z těchto vinařství vám mohou připomínat francouzský Languedoc či Bordeaux, italské Piemonte nebo u bílých vín styl Nového světa.
  To však u vinařství Via Vinera neplatí!

  Mám u degustačního listu z tohoto vinařství poznámku : Konečně!!! Konečně vlastní rukopis! Nechci tím ani trochu znevažovat vína jiných bulharských vinařství, to bych si nikdy nedovolila, ochutnala jsem napříč Bulharskem vína typicky odrůdová, vína opravdu krásná, která bych při slepé degustaci poslala do velkých vinařských zemí, přesto se nemohu ubránit nadšení, které jsem měla, když jsem navštívila toto vinařství, jež mělo celou produkci pevně pod palcem, ať se jednalo o místní či mezinárodní odrůdy.

  Zdravé sebevědomí tohoto vinařství je naprosto hmatatelné
  Usměvavá enoložka s vinohradníkem   zvládnou levou zadní svá vína odprezentovat skromně, mile a profesionálně. Pak máte možnost toto vinařství poznat.. Vína světových odrůd jsou zpracována s ohledem na místní terroir, tedy citlivě  respektují harmonii mezi místním podložím a charakterem dané odrůdy. Místní odrůdy jsou zpracovány stejně pečlivě, tedy máte možnost poznat původní odrůdy zpracované špičkovým způsobem tak, aby byl plně zachován charakter autochtonních odrůd jako ji Misket, Dimyat, Mavrud, Rubin… Velkým překvapením bylo i mezinárodní Pinot noir, kdo tuto odrůdu umí respektovat,  je král vína 🙂

  Je třeba nezapomenout upozornit na to, že toto vinařství je zároveň nejlepším výrobcem rakije, oblíbeného destilátu, který vyrábí z původní odrůdy Dimyat.. Zajímavostí této produkce je i rakije s chilli papričkami, která Vám v žádném případě nevypálí díru do jazyka ani žaludku.. V chuti přechází od sladkopálivé mleté papriky přes hořkou čokoládu do tónů chilli.

  Ale jsme tu kvůli vínu!
  V jejich produkci najdete kromě místních autochtonních odrůd i světoznámé odrůdy Chardonnay, Pinot noir, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc. Na poslední zmíněný hodně sází a v jejich provedení je vidět, že při správném půdním podloží lze vyrobit i nádherné jedno-odrůdové víno ve špičkové kvalitě. Hospodaří na 40 hektarech vlastních vinic- v severní části Bulharska, v Dunajské nížině, v blízkosti obce Veliko Tarnovo pěstují Chardonnay, Sauvignon a modrý Pinot Noir a v Thrácké nížině se zaměřují hlavně na modré odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Rubin, Mavrud, navíc bílý Dimyat. Ještě trochu čísel.. Rostou.. před 3 lety to bylo 21 ha, ale dnes v roce 2020 je to 40 ha. Tedy to máme okolo 0,5 milionu litrů vína a 600.000 lahví ročně.

  A teď to druhé důležité. Lidi.
  Za tím vším stojí hlavní enoložka Nadežda Dijulgerska (v Bulharsku je nebývale velké množství úspěšných žen v tomto oboru, což zmiňují i světová vinařská média), enolog Plamen Tanchev a agronom Ventzislav Kenderov. Vinifikace u červených vín probíhá studenou macerací, malolakticky odbouráváno, všechny procesy jsou již dnes klasicky s řízeným kvašením. Vinifikátory jsou od místní firmy TM Inox Plovdiv. U bílých vín používají inovační způsob lisování inertním plynem (v moderních vinařství běžná metoda uchovávající aromatiku), kvašení bez pevných částic probíhá na 19-20°.

  Via Vinera – Klasická vína
  Tradice, mistrovství, kvalita, oddanost, vášeň.
  Bulgarian Heritage – Bulharské dědictví
  Vína jsou prezentována písmeny z první bulharské abecedy – „Glagolitsa“ (naše hlaholice). Pouze jednoodrůdová vína z tradičních bulharských odrůd.
  Contour – Terroir, obrys
  Výběr vín té nejvyšší aromatiky dle nadmořské výšky z top oblastí Karabunar a Kilifarevo.
  Castellum – Pevnost, strážní věž
  Vína z těch nejlepších hroznů stráží svobodu a ducha tradice původního bulharského umění výroby vína.

  Ocenění
  Všeobecně bulharská vína jsou oblíbená na asijském trhu. Zde je to hlavně způsobeno historií. Za socialismu se drtivá většina produkce suroviny prodala do zemí jako je Francie či Itálie s cílem vyrobit francouzská či italská vína a to ve vyšších kategoriích. To malé množství vína, které se vyrobilo již v Bulharsku šlo do Asie, hlavně do Japonska. A vynecháváme “vína” typu Medvěd 🙂
  Z tohoto důvodu se kromě světových výstav vín zaměřují bulharští vinaři hlavně na soutěže jako je DAWA (asijská mutace World Wine Awards), kam vinařství Via Vinera zasílá hlavně vína z řad Castellum a klasické řady Via Vinera. Zde se pravidelně umisťují na nejvyšších příčkách.
  Vinařství Via Vinera patří tak trochu mezi průkopníky, neboť jejich vína se již několik let pravidelně úspěšně umisťují i na soutěžích světových- Decanter World Wine Awards a jejich vína jsou preferována například Master of wine Christy Canterbury.
  Jedinečná interpretace tradiční bulharské sklizně Mavrud 2015 získala na Concours Mondial de Bruxelles 2017 zlatou medaili.
  Kromě toho existují samozřejmě i místní odborná vinařská média, hlavně DiVino, kde Via Vinera pravidelně kraluje na předních příčkách a je velmi uznávaným tuzemským vinařstvím.

  Historie vinařství
  Původně byl založen sklep v roce 2007 v obci Sharovitsa blízko Karabunaru, kde byla vždy pěstování hroznů a výroba vína plnou součástí starověké tradice.

  Okolí vinařství
  Vesnice Karabunar (Černá studna) se nachází mezi řekami Maritsa a Topolnitsa, řekami bohatými na balkánské pstruhy… kousek od středověkého města Pazardžik.  Jeho název pochází z turečtiny “Malá tržnice” a jedná se o velmi důležitou zastávku na obchodní stezce mezi Evropou a Malou Asií. V okolí se nachází obrovské množství archeologických nalezišť. Aktuálně rezonuje světem nedaleká obec Unatsite, kde byly nalezeny pozůstatky z doby více než 6000 před n.l..

  Doufáme, že jsme Vám přiblížili nejen toto vinařství, ale i celkově zemi, kterou vinařství Via Vinera plně reprezentuje. Bude-li pro Vás náš článek motivací, proč vyrazit do Bulharska, budeme mít radost a když si připijete s víny od nás, tak budeme mít ještě větší radost. 🙂

  Vína z Vinařství Via Vinera si můžete objednat exkluzivně jen u nás. Na zdraví!

  Autor: Marcela Pávová

  Ochutnejte například tuto lahůdku, která zrála 9 měsíců v dubových sudech:

  Sleva
  2016

  VIA VINERA Merlot & CS & Syrah

  Odrůda: Merlot & Cabernet Sauvignon & Syrah

  Vinařství Via Vinera

  Vinařský region: Thrácká nížina

  Alc. 13,5 %

  Tmavší , granátově červená barva a střední viskozita. Aroma višňového džemu, s nádechem melasy a exotického dřeva. V chuti je víno harmonické, s výraznějšími taniny a kyselinou, připomíná plody josty, ostružin a trnkovou marmeládu. Dochuť je delší a velmi elegantní.
  Vhodně doprovodí zadělávané fazole s masem a saturejkou, sekanou se šťouch. bramborem či opečené tousty s ajvarem

  Víno zrálo 9 měsíců v nových francouzských dubových sudech.

  280  260  750ml

  Via Vinera
 • Recept Musaka

  Zapékaný pokrm Musaka pochází z Malé Asie a je jedním ze základních jídel, na kterých v různých obměnách stojí základní stravování hlavně v balkánských zemích.. My Vám přinášíme původní recept opět přímo ze staré kuchařky babičky od našeho Georgije, tedy se nedivte, o jak jednoduchý princip přípravy se jedná. Můžete ji mít masovou, vegetariánskou, upravovat si základní ingredience dle své potřeby, ale co zůstává nejdůležitější, je výběr opravdu kvalitních surovin a pečlivé zpracování!   

  Recept na cca 8 porcí:
  300 g rajčata 
  1,5 kg brambory
  1 kg mleté maso mix (hovězí, vepřové 50/50) nebo lilek, houby, paprika pro vege verzi
  4 g (1 lžička) koření čubrica (čistá saturejka)
  0,2 kg cibule – 2 menší cibule
  2 g (1/2 lžičky) černý pepř mletý
  1 g římský kmín mletý
  2 g paprika sladká mletá (možno pálivou dle chuti)
  100g olej nebo sádlo 
  20 g sůl (3 lžičky)
  20 g cukr (kvůli barvě a zakulacení chuti masa)
  500 g jogurt bílý tučný řeckého typu
  2 ks vejce
  80 g mouka hladká (pro celiaky kukuřičná nebo rýžová)
  100 g sýr balkánského typu nebo gouda tučný strouhaný
  100 g petrželka plocholistý
  4-12 ks feferonek- dle chuti, lze vynechat
  1 g římský kmín
  0,35 l slunečnicový olej

  Mleté maso osolíme a okořeníme. Brambory očistíme a nakrájíme na kostičky cca. 1,5 x 1,5 cm.
  Na rozpálené pánvi na tuku zpěníme na drobno krájenou cibuli a osmažíme mleté maso. Přidáme k němu špetku cukru, brambory, polovinu rajčat (možno oloupat) krájených na kostky 2×2 cm,trochu vody a necháme dusit. Jakmile jsou brambory poloměkké a voda skoro vyvařená, dáme vše na pekáč lehce vymazaný částí tuku a vyložený plátky zbylých rajčat. Ochutnáme směs masa a případně lehce  dosolíme. Většinou ale není třeba, saturejka je koření zvyšující pocit slanosti. Vložíme do trouby vyhřáté na 200°C a lehce zapečeme.
  Na zapečenou musaku naneseme jogurtovou čepici, do jogurtu vmícháme hladkou mouku, vejce a sýr, v tomto pořadí aby nevznikly hrudky mouky.
  Jogurtem zalijeme masovou směsí. Musaku vložíme do trouby vyhřáté na 200°C a pečeme asi 20 minut, až je pěkně zlatavá.
  Před podáváním každou porci bohatě dekorujeme na nudličky krájenou petrželkou.

  Přejeme dobrou chuť!!

 • Recept Lutenica

  Lutenica je velmi oblíbená, bulharská pikantní zeleninová pasta, používaná k masitým pokrmům, do gulášů či jen tak na pečivo.

  2 kg rajčata
  3 kg červené papriky
  1 kg lilek
  0,6 kg mrkev
  0,5 kg cibule
  0,2 kg česnek
  0,08 l ocet
  20 deka cukr
  5 g sůl
  4-12 ks feferonek- dle chuti, lze vynechat
  červená mletá paprika- dle chuti
  1 g římský kmín
  0,35 l slunečnicový olej

  Omytou a očištěnou zeleninu nakrájejte na větší kusy, a všechny ingredience vložte do do zapékací mísy, přikryjte alobalem, ve kterém párátkem propíchejte malé otvory. Pečte poté v troubě 3 hodiny při 250 °C. Poté vše umelte či rozmixujte dohladka a můžete plnit do sklenic. Pokud chcete uskladnit na delší dobu, zavařujte při 90 °C 15-20 minut.

  Přejeme dobrou chuť!

 • Bulharské víno prospěšné zdraví

  Bulgaria - Free flags icons Výjimečnost bulharských vín byla potvrzena  japonskými vědci, kteří dlouholetým výzkumem zjistili, že obsah antioxidativních látek je v bulharských vínech bezkonkurenčně nejvyšší na světě!

  Máme k dispozici detailní výsledky slovensko-bulharského výzkumu, který poukazuje antioxidační kapacity dle zkoumaných rozborů FRAP, TEAC a DPPH a to nejen u červených, ale i bílých vín z různých bulharských regionů. Výběr vzorků do výzkumu byl náhodný a z různých ročníků.

  • Dle FRAP rozboru dosahují nejvyšších hodnot oproti běžným hodnotám hlavně odrůda Cabernet Sauvignon   ( až 13,537 µl oproti běžné ø hodnotě 0,953 µl) – tedy více jak 14,2 x více. Podobných hodnot dosahují i odrůdy Merlot, či původní odrůdy jako je Mavrud či Melnik. U bílých vín vedou odrůdy Tamyanka (až 4,014 537 µl oproti běžné ø hodnotě 0,258 µl) či Traminer, ale i Chardonnay dosahuje velmi slušných hodnot.
  • Dle TEAC rozboru (obsah fenolických látek)  jsou hodnoty u některých výše zmíněných odrůd dokonce 27x vyšší oproti běžné ø hodnotě. Dle  DPPH rozborů též nejvíce antioxidantů obsahuje hlavně Cabernet Sauvignon, Mavrud, Melnik a Merlot.

  Tyto naše podklady však plně nereflektují výsledky například japonského výzkumu, který u některých odebraných vzorků naměřil hodnoty 20x vyšší než je světový průměr a u vín, které obsahují i esenciální růžový olej dosahují i 100x vyšší hodnoty!

  Přestože bílá vína nebo některé odrůdy nedosahují tak extrémně rozdílných hodnot oproti běžnému světovému průměru, je třeba mít na paměti, že veškerá vína z vinařských regionů v Bulharsku mají všeobecně výrazně vyšší hodnoty, ať více či méně.

  Není jasné, proč tomu tak je, dle daných výzkumů a odborných názorů je to prostě zásluhou místního terroir- tedy souhrnem všech klimatických hodnot této země, ať se jedná o místní geologické podloží, srážky, nadmořskou výšku či tradice země, zahrnující  přístup místních k péči o půdu, způsob stravování a životní styl všeobecně.

  Jak působí antioxidanty na Váš organismus?

  • SRDCE–  Resveratrol  a dalších antioxidativní látky ( další  flavonoidy), jež jsou základním parametrem určujícím antioxidativní účinky vína, jsou prokazatelnou prevencí rakoviny, prevencí nemocí oběhového ústrojí- hypertenze , hypotenze a hlavně arytmie, předchází tím velmi významně infarktu myokardu, cukrovce a většině metabolických nemocí, jež jsou civilizačními chorobami. Patří mezi ně i nerovnováha ve funkci jater i dalších žláz s vnitřní sekrecí.
  • TRÁVENÍ– nejen že víno samo o sobě nutí člověka správně kombinovat víno s jídlem a tím napomáhá rovnováze v lidském organismu, zároveň ničí bakteriální infekce trávicího traktu a tím napomáhá vstřebávání živin v trávicím traktu, což je v dnešní době, plné potravin (a nejen jich) plné přídatných, uměle vytvořených látek. Bulhaři dokonale umí kombinovat svá vína s pečlivě vypěstovanými vlastními produkty  do harmonie chuti i zdraví.  Ne nadarmo se říká, že Bulharsko je Francií východu..
  • HISTORIE– v Bulharsku žije na počet obyvatel nejvyšší počet staletých na celém světě. Dle lékařů za to může kvalitní jogurt a skvělé víno! Podle archeologických výzkumů, které hlavně v posledních letech nabírají na obrátkách, se mohlo Bulharsko stát vůbec první zemí,  kde se začala réva vinná pěstovat a zpracovávat pro výrobu vína.  Vinice mají své Terroir,  zde se tento francouzský výraz povyšuje na svou maximální úroveň, to, že spousta vinných odrůd došla během vývoje  do maximální kvality.  Dokonce několik světových odrůd  prošlo  přes řeku Maritsa, jež byla malou tržnicí mezi Evropou a Malou Asií.
 • Pstruh po bulharsku

  Budete grilovat? Ať už venku nebo doma v troubě, náš recept na pstruha po bulharsku určitě můžete vyzkoušet oběma způsoby přípravy.

  Pstruh balkánský:  Hojně se vyskytuje v horských řekách v Bulharsku a je velmi tradiční a oblíbenou rybou na Balkáně. Patří mezi  lososovité ryby, vyznačuje se drobnými červenými tečkami na bocích a narůžovělou barvou masa.  

  V našich podmínkách místo něj doporučujeme vyzkoušet pstruha duhového, který je na pultech našich obchodů běžně k sehnání.
  Pstruh duhový je zřejmě příbuzensky nejbližší balkánskému druhu, jen je trochu větší, proto vybírejte při nákupu menší kusy pstruhů duhových.

  Recept:

  • Očištěného a vykuchaného celého pstruha zevnitř i vně osolíme, opepříme, pokapeme šťávou z čerstvě vymačkaného citronu a mírně potřeme kvalitním olejem. 
  • Necháme odpočinout 10 minut a mezitím si připravíme směs z jarní cibulky, jedné hrsti namletých vlašských ořechů a lžičky sladké mleté papriky.
  • V alobalu grilujte z obou stran 15 minut, v troubě vyhřáté na 180°C pečte celkem 30 minut.

  Nezapomeňte tento skvělý pokrm doprovodit plnějším Chardonnay, které se k takto upravené rybě skvěle hodí! Z naší nabídky doporučujeme:

  Náš tip: Tento způsob je v Bulharsku velmi oblíbený i pro přípravu kapra, ale pozor, je třeba vybírat kvalitní kusy, spíše z říčních toků. K takovému pokrmu doporučujeme spíše lehčí červené víno nebo aromatičtější bílá vína muškátových odrůd.

  Dobrou chuť a na zdraví!

Rolovat nahoru