• Recept Lutenica

  Lutenica je velmi oblíbená, bulharská pikantní zeleninová pasta, používaná k masitým pokrmům, do gulášů či jen tak na pečivo.

  2 kg rajčata
  3 kg červené papriky
  1 kg lilek
  0,6 kg mrkev
  0,5 kg cibule
  0,2 kg česnek
  0,08 l ocet
  20 deka cukr
  5 g sůl
  4-12 ks feferonek- dle chuti, lze vynechat
  červená mletá paprika- dle chuti
  1 g římský kmín
  0,35 l slunečnicový olej

  Omytou a očištěnou zeleninu nakrájejte na větší kusy, a všechny ingredience vložte do do zapékací mísy, přikryjte alobalem, ve kterém párátkem propíchejte malé otvory. Pečte poté v troubě 3 hodiny při 250 °C. Poté vše umelte či rozmixujte dohladka a můžete plnit do sklenic. Pokud chcete uskladnit na delší dobu, zavařujte při 90 °C 15-20 minut.

  Přejeme dobrou chuť!

 • Bulharské víno prospěšné zdraví

  Bulgaria - Free flags icons Výjimečnost bulharských vín byla potvrzena  japonskými vědci, kteří dlouholetým výzkumem zjistili, že obsah antioxidativních látek je v bulharských vínech bezkonkurenčně nejvyšší na světě!

  Máme k dispozici detailní výsledky slovensko-bulharského výzkumu, který poukazuje antioxidační kapacity dle zkoumaných rozborů FRAP, TEAC a DPPH a to nejen u červených, ale i bílých vín z různých bulharských regionů. Výběr vzorků do výzkumu byl náhodný a z různých ročníků.

  • Dle FRAP rozboru dosahují nejvyšších hodnot oproti běžným hodnotám hlavně odrůda Cabernet Sauvignon   ( až 13,537 µl oproti běžné ø hodnotě 0,953 µl) – tedy více jak 14,2 x více. Podobných hodnot dosahují i odrůdy Merlot, či původní odrůdy jako je Mavrud či Melnik. U bílých vín vedou odrůdy Tamyanka (až 4,014 537 µl oproti běžné ø hodnotě 0,258 µl) či Traminer, ale i Chardonnay dosahuje velmi slušných hodnot.
  • Dle TEAC rozboru (obsah fenolických látek)  jsou hodnoty u některých výše zmíněných odrůd dokonce 27x vyšší oproti běžné ø hodnotě. Dle  DPPH rozborů též nejvíce antioxidantů obsahuje hlavně Cabernet Sauvignon, Mavrud, Melnik a Merlot.

  Tyto naše podklady však plně nereflektují výsledky například japonského výzkumu, který u některých odebraných vzorků naměřil hodnoty 20x vyšší než je světový průměr a u vín, které obsahují i esenciální růžový olej dosahují i 100x vyšší hodnoty!

  Přestože bílá vína nebo některé odrůdy nedosahují tak extrémně rozdílných hodnot oproti běžnému světovému průměru, je třeba mít na paměti, že veškerá vína z vinařských regionů v Bulharsku mají všeobecně výrazně vyšší hodnoty, ať více či méně.

  Není jasné, proč tomu tak je, dle daných výzkumů a odborných názorů je to prostě zásluhou místního terroir- tedy souhrnem všech klimatických hodnot této země, ať se jedná o místní geologické podloží, srážky, nadmořskou výšku či tradice země, zahrnující  přístup místních k péči o půdu, způsob stravování a životní styl všeobecně.

  Jak působí antioxidanty na Váš organismus?

  • SRDCE–  Resveratrol  a dalších antioxidativní látky ( další  flavonoidy), jež jsou základním parametrem určujícím antioxidativní účinky vína, jsou prokazatelnou prevencí rakoviny, prevencí nemocí oběhového ústrojí- hypertenze , hypotenze a hlavně arytmie, předchází tím velmi významně infarktu myokardu, cukrovce a většině metabolických nemocí, jež jsou civilizačními chorobami. Patří mezi ně i nerovnováha ve funkci jater i dalších žláz s vnitřní sekrecí.
  • TRÁVENÍ– nejen že víno samo o sobě nutí člověka správně kombinovat víno s jídlem a tím napomáhá rovnováze v lidském organismu, zároveň ničí bakteriální infekce trávicího traktu a tím napomáhá vstřebávání živin v trávicím traktu, což je v dnešní době, plné potravin (a nejen jich) plné přídatných, uměle vytvořených látek. Bulhaři dokonale umí kombinovat svá vína s pečlivě vypěstovanými vlastními produkty  do harmonie chuti i zdraví.  Ne nadarmo se říká, že Bulharsko je Francií východu..
  • HISTORIE– v Bulharsku žije na počet obyvatel nejvyšší počet staletých na celém světě. Dle lékařů za to může kvalitní jogurt a skvělé víno! Podle archeologických výzkumů, které hlavně v posledních letech nabírají na obrátkách, se mohlo Bulharsko stát vůbec první zemí,  kde se začala réva vinná pěstovat a zpracovávat pro výrobu vína.  Vinice mají své Terroir,  zde se tento francouzský výraz povyšuje na svou maximální úroveň, to, že spousta vinných odrůd došla během vývoje  do maximální kvality.  Dokonce několik světových odrůd  prošlo  přes řeku Maritsa, jež byla malou tržnicí mezi Evropou a Malou Asií.

 • Pstruh po bulharsku

  Budete grilovat? Ať už venku nebo doma v troubě, náš recept na pstruha po bulharsku určitě můžete vyzkoušet oběma způsoby přípravy.

  Pstruh balkánský:  Hojně se vyskytuje v horských řekách v Bulharsku a je velmi tradiční a oblíbenou rybou na Balkáně. Patří mezi  lososovité ryby, vyznačuje se drobnými červenými tečkami na bocích a narůžovělou barvou masa.  

  V našich podmínkách místo něj doporučujeme vyzkoušet pstruha duhového, který je na pultech našich obchodů běžně k sehnání.
  Pstruh duhový je zřejmě příbuzensky nejbližší balkánskému druhu, jen je trochu větší, proto vybírejte při nákupu menší kusy pstruhů duhových.

  Recept:

  • Očištěného a vykuchaného celého pstruha zevnitř i vně osolíme, opepříme, pokapeme šťávou z čerstvě vymačkaného citronu a mírně potřeme kvalitním olejem. 
  • Necháme odpočinout 10 minut a mezitím si připravíme směs z jarní cibulky, jedné hrsti namletých vlašských ořechů a lžičky sladké mleté papriky.
  • V alobalu grilujte z obou stran 15 minut, v troubě vyhřáté na 180°C pečte celkem 30 minut.

  Nezapomeňte tento skvělý pokrm doprovodit plnějším Chardonnay, které se k takto upravené rybě skvěle hodí! Z naší nabídky doporučujeme:

  Náš tip: Tento způsob je v Bulharsku velmi oblíbený i pro přípravu kapra, ale pozor, je třeba vybírat kvalitní kusy, spíše z říčních toků. K takovému pokrmu doporučujeme spíše lehčí červené víno nebo aromatičtější bílá vína muškátových odrůd.

  Dobrou chuť a na zdraví!

 • VINAŘSKÉ ZÁJEZDY DO BULHARSKA

  AKTUÁLNÍ VOLNÉ TERMÍNY:

  23.8. – 28.8. – poslední volná místa
  18.9. – 23.9. – poslední volná místa

  Od roku 2017 pro Vás organizujeme vinařské zájezdy, protože Vám víno chutnalo, ptali jste se a chtěli vidět pod pokličku bulharských vinařů.

  Celou dobu pobytu se Vám plně věnuje přímo majitel Trakia wine, pan Georgi Ivančev. Od ranního kuropění, během cest po vinařstvích i večerech bohatých na typickou balkánskou kuchyni Vás zásobuje informacemi o kultuře a zajímavostech této krásné balkánské země.

  Minibusem každý den navštívíme 2 vinařství a během pobytu i pár opravdu zajímavých historických míst. Součástí ceny je ubytování, bohatá polopenze i degustace u všech vinařství. Maximální počet účastníků 25 osob, minimální 15 osob. Lze dohodnout uzavřené skupinové výpravy, i termín si můžete navrhnout sami!

  Cena je více než příznivá, neboť cílem je hlavně poznávat a užívat výborné víno a jídlo!

  Pro bližší informace o programu , termínech a aktuálních volných místech volejte či pište: vinazbulharska@gmail.com

  Georgi Ivančev
  GSM : +420 608 080 528
  vargo_29@abv.bg

  Marcela Pávová
  GSM : +420 773 654 934
  marcela.pavova@seznam.cz

  Nezapomeňte odebírat také náš newsletter, aby vám neutekly nejzajímavější tipy a další výhody.

Rolovat nahoru