Facebook
Facebook
Instagram

Představujeme vinařství Villa Vellis, s nimiž máme exkluzivní spolupráci a jsme na to náležitě hrdí! Toto mladé vinařství je výsledkem propojení skvělé bulharské suroviny a německé preciznosti..

Vinařství:

Vinný sklep “Villa Velis” je součástí bulharsko-německého vinařského projektu “Velis Vineyards”, který začal rekultivací starých vinic v roce 2009 v západní Thrákii. Sklep oficiálně otevřel své brány v létě 2021. Nachází se ve vesnici Karabunar, okres Pazardzhik, v dosahu měst Sofie a Plovdiv.

Vinařství v sobě spojuje německou preciznost, francouzské odrůdy révy, klima západothrácké nížiny a vlastnosti terroir.

Villa Velis je otevřena celoročně a nabízí ochutnávky vín, prohlídky a soukromé akce. Kromě toho, že je sklep domovem vysoce kvalitních vín, pořádají se zde festivaly, současné divadelní produkce, výstavy a koncerty. Posláním projektu je spojit víno s různými formami umění a přispět k udržitelnému rozvoji oblasti.

Lidé:

Za „Velis Vineyards“ stojí Michael a Velichka Tseeovi, kteří v roce 2009 objevili staré opuštěné vinice v oblasti vesnic Karabunar a Boshulya a začali je rekultivovat. Tedy láska k přírodě a vínu je pro ně hnacím motorem tohoto projektu. Hlavním agronomem a hybatelem péče o vinice je od samého počátku Nikolay Kovachev, technologem řady „Villa Velis“ je Gergana Genova. Směr vizi vín udávali také němečtí enologové Clemens Engel a Klaus Scherner.

Ocenění:

 • “Vila Velis” Cabernet Sauvignon a Syrah Reserva 2019 byl zařazen mezi 50 nejlepších bulharských vín pro rok 2021 v každoročním žebříčku DiVino.
 • Již rok po svém otevření se vinný sklep „Villa Velis“ těší i mezinárodnímu zájmu. Chardonnay a směs Sauvignon Blanc a Rosé od Villa Velis byly představeny na jubilejním 75. ročníku filmového festivalu v Cannes.
 • Televize prestižního soukromého vinařského klubu v Londýně 67 Pall Mall také v rozhovoru reflektovala ideologii projektu, zejména spojení vína s uměním ve „Villa Velis“.

Víno:

 • Během posledního desetiletí se projekt rozrostl o akvizice a výsadbu vinic v Bulharsku i Německu a otevření dvou vinařství – „Villa Velis“ ve vesnici Karabunar, okres Pazardzhik, a „Velis Vineyards“ ve Florsheim-Dalsheim v roce oblast Rheinhessen, Německo.
 • Výroba vín probíhá pouze z hroznů ručně sbíraných z vlastních vinic. Vína jsou v menších šaržích 2500 až 4000 lahví.
 • Hlavní zaměření Villa Velis je na vína, která zaujmou strukturou, charakterem, rozmanitostí chutí a potenciálem zrání. Minerální a elegantní bílá vína, harmonická a aromatická růžová, vícevrstevnatá a komplexní červená. Zásoby zrají v sudech z francouzského dubu, které přispívají k vyvážené struktuře tříslovin.
 • Vinice plodí hlavně francouzské odrůdy Sauvignon Blanc, Chardonnay, Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah, Petit Verdot, Cabernet Franc a Pinot Noir.
 • Půdy jsou písčito-hlinité s dobrým provzdušněním. Jsou dobře vyvážené a očištěné, nejsou ošetřovány herbicidy a hnojivy. Nepoužíváme závlahu a omezujeme výnosy na 5000 kg na hektar.
 • Hlavní prioritou je vysoká kvalita hroznů. Abychom toho dosáhli, věnujeme zvláštní pozornost terroir každé vinice s přihlédnutím ke klimatickým vlivům. Klima v oblasti je přechodné, kontinentální. Hrozny se sklízejí výhradně ručně, poté se třídí a zpracovávají.

Řady vín:

Základní řada “Villa Velis” zahrnuje bílá vína, růžová a červená vína bez nebo s krátkým zráním v dubových sudech. Elegantní a zajímavá vína pro každodenní požitek.

Vyšší řada “Villa Velis” zrají min. 12 měsíců v sudech z francouzského dubu. Jedná se o seriózní vína s hutným, koncentrovaným tělem a dlouhým závěrem. Zásoby mají potenciál stárnout v lahvi po dobu nejméně šesti let.

Okolí vinařství a další zajímavosti:

 • Oblast kolem vesnice Karabunar je jednou z nejstarších a nejznámějších výrobou vína v Bulharsku. Znalci vína mohou navštívit další vinařství v okolí a užít si den v přírodě v nedalekých Rodopách.
 • 40 km od Karabunaru se nachází město Panagyurishte, známé stejnojmenným zlatým thráckým pokladem.
 • Plovdiv – nejstarší žijící město v Evropě – je 60 km od vinného sklepa a nabízí návštěvníkům historii, kulturu a široký výběr zábavy.
 • Vesnice Karabunar (Černá studna) se nachází mezi řekami Maritsa a Topolnitsa, kousek od středověkého města Pazardžik.  Jeho název pochází z turečtiny “Malá tržnice” a jedná se o velmi důležitou zastávku na obchodní stezce mezi Evropou a Malou Asií. V okolí se nachází obrovské množství archeologických nalezišť (a stále přibývají). Aktuálně rezonuje světem nedaleká obec Unatsite, kde byly nalezeny pozůstatky z doby více než 6000 před n.l.

Ochutnejte z jejich produkce: