Facebook
Facebook
Instagram

Představujeme jedno z nejúspěšnějších bulharských vinařství! Patří mezi průkopníky a jejich vína jsou v ČR velice oblíbená!

Vinařství: 

Vinařství vzniklo r. 2006.  V budově byly nejdříve uloženy vinifikátory a poté teprve dostavěna třípatrová budova, ve které se využívá gravitační způsob dopravy. Vinařství je pojmenováno po dceři majitele, která v době výstavby zemřela při autonehodě. Byla talentovanou malířkou a proto její obrazy zdobí interiér budovy a navíc logo vinařství (kůň) je inspirováno jejím nedokončeným obrazem.

Během roku 2023 bude otevřen  v areálu hotel s olivovou zahradou.

Lidé: 

Hlavní enologové vinařství jsou jednovaječná dvojčata Svilen a Ivan Kysiovi. Majitel Przemysław Trelinski je původem Polák a vlastní ještě lihovar v Polsku. Tsvetelina Nikolova je hlavní manažerka vinařství.

Víno:

  • Vlastní 550 ha vinic, produkce 5 mil. kg hroznů a zpracují 4 mil. kg hroznů.
  • Kapacita sklepů je 1700 barrique sudů- pouze francouzský barrique.
  • Inspirace enologa tkví u hlavně v dodržení typické odrůdovosti jednotlivých odrůd podle místa původu.
  • Produkce je 80% červená vína, 20% bílá vína

Pěstované odrůdy:

  • Merlot, CS, CF, Syrah, Mavrud, Malbec, Tempranillo. Chardonnay, Sauvignon, Semillon 

Podloží  je spíše hlinitopísčité a skalnaté (půdy typu Chromic luvisol, Eutric cambisol a Rendzina). Klima je mírné kontinentální se středomořským vlivem. Nezbytným předpokladem příznivého růstu vinic v regionu je zvláštní vzdušný koridor, který se vytváří v prostoru mezi horou Sakar a pohořím Východní Rodopy-Orfea. Zajímavostí je, že se jedná o oblast s nejdelším průměrným ročním slunečním svitem, kde během vegetace dosahuje součet teplot 4000 C.

Řady:

Mezzek – základní řada. Název je inspirován místní pevností, která strážila obchodní trasu Via Diagonalis. Zrání 6 měsíců na fr. barrique sudech.

Cheval – základní řada výhradně jednoodrůdových vín. Symbolizuje nový začátek, nový život..

Callisto – základní řada vín inspirovaná hvězdnou oblohou a vírou v nekonečno.

Cuvée special –  výběrová cuvée -každé víno je inspirováno vyššími myšlenkami umění, ať je to meditace, krása nebo barevnost života. nejznámější je např. Contemplations či La Bella. 

Encore – nejvyšší řada, vína symbolizující návrat nejen k tradicím, ale i osvědčeným postupům. I k tomuto vínu máte potřebu se vracet..

Ocenění:

Více než 300 ocenění dělá z vinařství Katarzyna jedno z nejúspěšnějších v Bulharsku. posílá svá vína s úspěchem na mezinárodní soutěže, nicméně preferují hlavně ocenění od samotných milovníků vína.

Mohou se pochlubit oceněními ze soutěží jako Decanter World Wine Awards, Mundus Vini, Vinalies Paris. Concours Mondial Bruxelles, China Wine and Spirits Awards, International Wine & Spirit Challange a další. Jejich vína byla první z Bulharska, která byla oceněna Robertem Parkerem v jeho systému hodnocení více než 90 body!

Okolí vinařství a zajímavosti:

Vinařství se nachází 7 km od Svilengradu, 2 km od vesnice Mezzek na úpatí pohoří Východní Rhodopy.

Jeden z nejúrodnějších regionů Evropy najdete v nejjižnějším cípu Bulharska v tzv. Zemi nikoho- teritorium blízko tureckých a řeckých hranic. Z Katarzyny je vidět dokonce první řecká vesnice. Protéká zde řeka Maritsa, která historicky fungovala jako dopravní tepna. Na dohled je pevnost Mezzek, jež byla kontrolní stanicí a strážným hradem na tzv. Via Diagonalis – hlavní obchodní trasa mezi Konstantinopolí a Římem.

Ochutnejte z jejich produkce: