Facebook
Facebook
Instagram
AutemdoBulharska

Plánujete cestu do Bulharska 🇧🇬 na vlastní pěst🤛?

Pokud ano, jste tu správně… Ať autem 🚘 nebo na motorce, určitě vám budou informace v tomto článku užitečné☝️

Pohonné hmoty:

Drtivá většina z vás frčí na diesel nebo benzín, vy jste v klidu, cestou tankujete více či méně levněji, ale máte jistotu, že vám pohonné hmoty nedojdou . Ale tento článek bude velkým přínosem vyznavačům pohonu na plyn, jako jsem já. Ať na LPG či na CNG, my půlprocentní 🌱 nebo kolik nás tedy ve skutečnosti je, musíme cestu kamkoliv velmi dobře plánovat.

Země CNG zaslíbené jsou hlavně Německo, Srbsko a Bulharsko. Proto kromě všeobecných informací, které se hodí každému cestovateli, jako kudy jet, na co si dávat pozor, přidávám i tipy, kde natankovat CNG, aby jste zbytečně nebloudili 🐑

Vyrazila jsem na čtyřech kolech do Bulharska vícekrát a strávila jsem i dost času projížděním koutů, na které se běžný turista nedostane, pokud tedy nesjede omylem z dálnice a nezabloudí 😉, proto si dovolím některé tipy zde sepsat, protože takových informací je zoufale málo🤷‍♀️

Běžně jezdím nejoblíbenější trasu ČR-SK-HU-SRB-BG.. Rumunská trasa je taky fajn, ale tam nenakrmím svoji čtyřkolovou kamarádku, takže raději volím trasu přes Maďarsko.

Doklady: 

První věc, kterou každý řeší- kromě technického stavu vozidla- jsou doklady a dálniční známky. Stačí občanský průkaz a co se týče dokladů vozidla, všude stačí malý technický průkaz a zelená karta. Ta už teda nemusí být zelená, vystačí bílá vytištěná z mailu od pojišťovny.

Jednou jsem jela na velký techničák, protože jsem někam zašantročila ten malý a myslím, že kdybych jela na maturitní vysvědčení, dopadlo by to stejně..prostě viděli nějaké hieroglyfy, které vypadaly autenticky 😉 Na velkém techničáku jsem měla změnu SPZ úplně dole malými písmeny a ani se nevšimli, že na techničáku se tedy skví zcela jiné SPZ než na voze. Asi jsem vypadala příliš důvěryhodně..

Pro Srbsko doporučuji zjistit si u svého operátora možnost tzv. jednodenního roamingu pro země mimo EU, jinak vyjde čerpání dat (např. kvůli navigaci) draze.

Co se týče dálničních známek, doporučuji pro Slovensko, Maďarsko a Bulharsko zakoupit on-line, jen musíte mít samozřejmě na kartě povolené platby po netu. Pro strašpytle, kteří se bojí mít kartu aktivní pro internetové platby, doporučuji- zaktivujte si v internetovém bankovnictví a po zaplacení známek zase deaktivujte a máte klid.

Pozor na různé “zprostředkovatelské” weby na nákup dálničních známek. Sice umí česky, ale za to si přirazí od 100 až do 300 Kč za známku.. 🤦‍♀️ 

Ve všech zemích vypadá formulář na  oficiálních webech na nákup známek stejně, takže zvládnete vyplnit, i kdyby to bylo napsané čínsky 😎

Slovensko: https://eznamka.sk/selfcare/purchase

Maďarsko: https://www.virpay.hu/index.html?setlang=en_uk

Bulharsko: https://www.bgtoll.bg/en/e-vignette

Srbsko: platí se na mýtných branách- vyzvednete lístek a na výjezdu zaplatíte (ideálně kartou) nebo €.

Silnice a hraniční přechody:

Dobrá zpráva je, že se téměř nehnete z dálnice. V dnešní době navigací navíc drobný sjezd mimo dálnici není problém, kde jsou ty časy, kdy jsem tuto cestu jela podle papírové mapy.. Dnes klasika, Googlemaps nebo Waze.

🇸🇰Slovensko:

Tady se snad nikdo neztratí…

🇭🇺Maďarsko:

Že přejíždíte hranice, téměř nezaregistrujete, kromě snížení rychlosti, doporučuji ale opravdu dodržovat a to platí nejen tady.. Policie se znenadání objeví a měří. 

Celkově je Maďarsko poměrně drahé, tankování čehokoliv je dobré ještě na Slovensku a vydržet až do Srbska, pokud to jen trochu jde. Toalety na pumpách většinou zpoplatněné, ale velmi často je za pumpou hned parkoviště s toaletami gratis (lepší stav než v Německu, ale horší než ve Francii). 

Směrem do Srbska je nejvíce využívaný hraniční přechod Horgoš, já se mu však snažím vyhnout a beru to přes vedlejší přechod Bački vinogradi. Je sice malý, kousek je horší cesta, ale výrazně méně aut. Což oceníte hlavně v letním období, kdy táhnou němečtí Turci s celými rodinami a narvanými kapsami domů a totálně zaseknou přechody na dlouhé hodiny. I když už se mi stalo, že když jsme vylezli z auta a byli jsme vidět, tak nás identifikovali celníci a pustili dopředu.. ale na to nespoléhat.

Maďarští celníci nic moc neřeší, srbští jsou při vjezdu trochu důslednější, ale taky nic dramatického. Mrknou do pasu, darují razítko a jedete. A navíc jsou to docela fešáci, takže dámy  se aspoň potěší pohledem 👮‍♀️

🇷🇸Srbsko:

Připravte se na horší stav vozovek, mimo dálnici ještě horší, ale silnice nejsou až takový problém, jako chování Srbů na vozovce a v jejím okolí. Ať chodci nebo řidiči, všichni se chovají, řekněme zvláštně.. nepředvídatelně.. 

Jede-li v protilehlém pruhu třeba traktor, nespoléhejte, že má náčiní poskládané za traktorem, klidně vyčuhují vidlice do poměrné části vašeho pruhu. Nebo v zatáčkách berou napůl váš pruh v protisměru a tváří se spokojeně. Nebo na rychlostní silnici najednou zabrzdí a začne se otáčet přes plnou čáru do protisměru. A ve tmě vůbec dávejte pozor, není výjimkou, že vám kousek před vozem někdo přeběhne, samozřejmě celý v černém. A ve tmě navíc nevidíte všechny ty záhadné díry a vysoké nájezdy přes vlakové přejezdy (samozřejmě neoznačené), takže riskujete poškození auta..

Jinak jezdí Srbové docela poklidně, nejezdí rychle, na dálnicích se nikam nežeňte. 

Na pumpách toalety zdarma a čisté. Navíc ceny pohonných hmot jsou jak z jiného světa, pokud to jde, tankovat tady, co se do vás vejde..

Domluvíte se s nimi dobře, čeština je dost podobná. 

Tip: mají fajn rádia, překvapí kvalitní a neotřelou hudbou z celého světa, žádné 4 songy dokola jako u nás. Mne nejvíc bavila asi Karolina.

🇧🇬Bulharsko:

Přechod ze Srbska do Bulharska vás pobaví. Pro změnu tady srbští celníci nic moc neřeší, bulharští jsou trochu zvídavější.. přece jen vjíždíte zase do EU, že. Hlavně je zajímá kam jedete. Když řeknete nadšeně, že do Bulgaria přece, tak mají radost.. 💚

Hraniční přechod vypadá jak ze sedmdesátek a hned za hranicemi dostanete šok ze stavu vozovky. Loni na podzim jsme se tam trápili na 6 km snad hodinu, letos (léto 2022) už je většina stavby hotová, jen asi 2 km za hranicemi musíte jet krokem. Pak už je to pohoda, dálnice je nová. 

Pokud chcete zajet v Bulharsku do nějakého města ve vnitrozemí (pro Sofii platí obzvlášť), budete s láskou vzpomínat na Srbsko. I když kličkujete jako zajíc v lese před myslivcem, nic vám to nepomůže, je to díra vedle díry.

Jinak prastará a neměnná rada: v Bulharsku se podivíte, proč na vás najednou na zcela kvalitní a rovné části rychlostní silnice či dálnice jukne omezení na 60,50 či dokonce 40…Dodržujte, dodržujte, dodržujte. Měří, hlídají, pokutují..

Proč tam omezení je, neumí vysvětlit ani sami Bulhaři, prý snad, že na tak krásné části silnice jezdili lidi divoce a bylo moc nehod. Nevěřím. Třeba se jedná o národní zvyk, takovou jako specialitku, kterou nikdo jinde nemá a nelze ji vysvětlit. Kdo ví, je to jedna z vesmírných záhad asi.

Při pobřeží na Vás ale všichni poctivě zablikají, pozor, strážci pořádku měří. A na druhou stranu, pokud je dovoleno jet 80, Vy jedete 85, Bulhaři jsou trochu vzteklí a dost je štvete, že dodržujete pravidla.. Tak já nevím, ale já si jedu v klidu a mírně uhnu, ať se rozčilují, jak chtějí. No, prostě chtějí ukázat svoje auto, bez ohledu na kvalitu a úroveň. Pak se má člověk divit, na rovné silnici, auto v příkopě..

Samostatná kapitola jsou taxikáři : předpokládám, že nějaký chráněný či přímo preferovaný druh. Všude je pro ně vyhrazená až 1/3 parkoviště, jezdí jako idioti, mobil v ruce, na poměrně širokých silnicích uprostřed a navíc v zajímavé dohodě s místními busy. Vyražte busem do jakékoliv zajímavé destinace v okolí a máte jistotu, že zpět za a) bus odjede dříve b) místo busu přijede na zpáteční cestu mikrobus atd. Každopádně Vás vždy zachrání místní taxikář.

Bankomaty: ATM znamená všeobecně bankomat, já koukám po UBB (United Bulgarian Bank), která je sestra ČSOB, u které jsem. Poplatek žádný, cena za lev 12,9. Tedy dle ČNB nejlepší, co lze nakoupit. Bez poplatků. Směnárny jsem nikdy neřešila, přijde mi to v rámci EU jako nesmysl. Takže asi zjistit si u své banky, která je jejich sesterská a je to. Ty bankomaty, které jsou zprostředkovatelské, se vás ptají, zda souhlasíte s poplatkem. Takže NE. Jsou to nesmyslné částky , jako u 100 BGN (cca 1265,- Kč) 150 Kč apod. Nemusíme zde řešit, zda si popojedete do vedlejší obce, když jste autem, že… Dobré plánování je automatické, přece..

Tankování CNG:

Tak a nyní se dostáváme k jádru pudla. Nebo spíše k jádru plynu. Všichni kdo jezdí na CNG ví, že jediné funkční se jeví pro cesty po Evropě gibgas.de. Ale i Němec se někdy utne a je třeba říci, že po letech užívání této navigace jsme narazila na pár chybiček. Ale zásadních, pokud máte v nádrži 5 litrů benzínu a plyn téměř žádný.. 

V rámci této trasy, tedy ČR-SK-HU-SRB-BG jsem zjistila, že ohledně gibgas.de: v Maďarsku některé doporučené stanice plyn vůbec nevedou, v Srbsku některé stanice vůbec neexistují a v Bulharsku nejsou aktualizované ceny.

Tedy si dovolím pár informací ohledně nejnabízenějších či nejvyužívanějších pump na CNG na této trase (poznámka: odkazy jsou určené do google maps, protože některé stanice mají na gibgas.de pouze přibližnou adresu)

Vyjížděla jsem od Plzně, tedy jsem si nacpala nádrž plynem ještě na Žebráku a pak tankovala na celkem prima stanici těsně před Brnem:

cena 51,9/kg, takže aktuálně na ČR celkem slušná cena. https://1url.cz/DreQi

Další tankování jsem využila v Bratislavě, kde je více na výběr, ale jsou samozřejmě trochu jiné ceny. Nejlepší cena mi vycházela za 49,1Kč/kg, zde: https://1url.cz/dreQQ

Navíc bratislavský pumpař z nějakého záhadného důvodu dokázal do mého auta dostat tolik plynu, že jsem najela přes 50 km navíc oproti běžně plné nádrži (třeba je to blbost, nejsem technický typ, ale pouhý sommelier). Jen pozor, tato stanice je sice šikovně na trase, ale sídlí v areálu, kde tankují kamiony i LPG, takže asi 200 m dost hrbolatá cesta (jsem si myslela, že už jsem v Srbsku nebo Bulharsku) a navíc navigace vede do pravé části areálu, pumpa je v levé části areálu vzadu.

Díky tomuto šikovnému pánovi jsem přejela tedy Maďarsko bez potřeby natankovat, což mi ušetřilo spoustu peněz, neboť Maďarsko je bezkonkurenčně na trase nejdražší.

Každopádně si uvědomuji, že já jsem jela sama (i když s autem plným věcí na 3 měsíční pobyt), tedy autu plnému lidí dojde PHM dříve, takže dávám nějaké info navíc ze své podzimní cesty 2021.

V Maďarsku je stěžejní na tankování Budapešť. Ale. Gibgas doporučuje stanici Shell, která ve skutečnosti CNG vůbec nevede.. Loni jsme skočili na špek. I když teď při psaní článku, koukám při ověření odkazu, že tuto stanici nabízí stále, ale nesvítí aktivně zeleně. Což by znamenalo, že po několika letech přišli Němci na chybičku? 

Natankujte raději na https://1url.cz/YreQe , jen počítejte s tím, že vás to vyjde na 53,4/kg.  Pak je ještě možnost tankovat v Szegedu před hranicemi se Srbskem na https://1url.cz/wreQJ , ale zde vyvstává základní dotaz, zda-li nejste ochotní “doprdět” (pro CNG příhodný výraz) kousek za hranice do srbské Subotici, kde natankujete za těžko uvěřitelných 22Kč/kg!! https://1url.cz/UreQu

Potřebujete-li ještě poté cestou tankovat v Bělehradě, zkuste https://1url.cz/oreQr

tam jsem tankovala loni, a vše OK.

Mě však tankování v Subotici letos vyšlo na dojezd úplně v pohodě až do nové CNG stanice v Jagodině, kde vyšel plyn dokonce na 20 kč/kg! Natankujete a platíte pak při výjezdu z areálu ve vrátnici. https://1url.cz/OreQK

Pak už vždycky dojedete do Sofie, kde natankujte za cca 44,3/kg, což už jsme cenově zase tam, kde jsme byli před Srbskem… https://1url.cz/hreQz

Jedete-li k moři, záleží zda směr Varna či Burgas (Svilengrad), já ještě navštívila obchodního manžela v Pazardzhiku (jela jsem směr na Burgas), kde jsem tankovala přímo na OMV https://1url.cz/CreQM  , nicméně v okolí Pazardzhiku i na trase jsou ještě dvě stanice.

Poslední tankování jsem absolvovala v Burgasu, tentokrát okolo 44,6/kg 

https://1url.cz/treQt . Servis dokonalý, dokonce mi obsluha vypulírovala všechna skla a dýško mi strčili zpátky do kapsy 👒

Věřím, že vám informace budou užitečné, sama jsem roky nemohla nikde nic dohledat, proto jsem si to odtrpěla a předávám tato info pro šťastnější cestovatele 🌏

Doražte v pohodě a nezapomínejte na to, že s autem máte svobodu, tak neváhejte 🖖 !!

PS: Jak mi kdysi řekla jedna kamarádka, podle průzkumů má většina lidstva nižší nebo průměrnou inteligenci a pro ty je svět zařízen.. Takže průměrný či více inteligentní tvor se vůbec ničeho nemusí bát..

PS2: Zjistíte-li při cestě cokoliv nového, dejte mi vědět, mail i phone na mne je na webu v kontaktech. Můžeme pak společně udělat dodatek…