Facebook
Facebook
Instagram
AutemdoBulharska

Plánujete cestu do Bulharska 🇧🇬 na vlastní pěst🤛?

Pokud ano, jste tu správně… Ať autem 🚘 nebo na motorce, určitě vám budou informace v tomto článku užitečné☝️

Pohonné hmoty:

Drtivá většina z vás frčí na diesel nebo benzín, vy jste v klidu, cestou tankujete více či méně levněji, ale máte jistotu, že vám pohonné hmoty nedojdou . Ale tento článek bude velkým přínosem vyznavačům pohonu na plyn, jako jsem já. Ať na LPG či na CNG, my půlprocentní 🌱 nebo kolik nás tedy ve skutečnosti je, musíme cestu kamkoliv velmi dobře plánovat.

Země CNG zaslíbené jsou hlavně Německo, Srbsko a Bulharsko. Proto kromě všeobecných informací, které se hodí každému cestovateli, jako kudy jet, na co si dávat pozor, přidávám i tipy, kde natankovat CNG, aby jste zbytečně nebloudili 🐑

Vyrazila jsem na čtyřech kolech do Bulharska vícekrát a strávila jsem i dost času projížděním koutů, na které se běžný turista nedostane, pokud tedy nesjede omylem z dálnice a nezabloudí 😉, proto si dovolím některé tipy zde sepsat, protože takových informací je zoufale málo🤷‍♀️

Běžně jezdím nejoblíbenější trasu ČR-SK-HU-SRB-BG.. Rumunská trasa je taky fajn, ale tam nenakrmím svoji čtyřkolovou kamarádku, takže raději volím trasu přes Maďarsko.

Doklady: 

První věc, kterou každý řeší- kromě technického stavu vozidla- jsou doklady a dálniční známky. Stačí občanský průkaz a co se týče dokladů vozidla, všude stačí malý technický průkaz a zelená karta. Ta už teda nemusí být zelená, vystačí bílá vytištěná z mailu od pojišťovny.

Jednou jsem jela na velký techničák, protože jsem někam zašantročila ten malý a myslím, že kdybych jela na maturitní vysvědčení, dopadlo by to stejně..prostě viděli nějaké hieroglyfy, které vypadaly autenticky 😉 Na velkém techničáku jsem měla změnu SPZ úplně dole malými písmeny a ani se nevšimli, že na techničáku se tedy skví zcela jiné SPZ než na voze. Asi jsem vypadala příliš důvěryhodně..

Pro Srbsko doporučuji zjistit si u svého operátora možnost tzv. jednodenního roamingu pro země mimo EU, jinak vyjde čerpání dat (např. kvůli navigaci) draze.

Co se týče dálničních známek, doporučuji pro Slovensko, Maďarsko a Bulharsko zakoupit on-line, jen musíte mít samozřejmě na kartě povolené platby po netu. Pro strašpytle, kteří se bojí mít kartu aktivní pro internetové platby, doporučuji- zaktivujte si v internetovém bankovnictví a po zaplacení známek zase deaktivujte a máte klid.

Pozor na různé “zprostředkovatelské” weby na nákup dálničních známek. Sice umí česky, ale za to si přirazí od 100 až do 300 Kč za známku.. 🤦‍♀️ 

Ve všech zemích vypadá formulář na  oficiálních webech na nákup známek stejně, takže zvládnete vyplnit, i kdyby to bylo napsané čínsky 😎

Slovensko: https://eznamka.sk/selfcare/purchase

Maďarsko: https://www.virpay.hu/index.html?setlang=en_uk

Bulharsko: https://www.bgtoll.bg/en/e-vignette

Srbsko: platí se na mýtných branách- vyzvednete lístek a na výjezdu zaplatíte (ideálně kartou) nebo €.

Silnice a hraniční přechody:

Dobrá zpráva je, že se téměř nehnete z dálnice. V dnešní době navigací navíc drobný sjezd mimo dálnici není problém, kde jsou ty časy, kdy jsem tuto cestu jela podle papírové mapy.. Dnes klasika, Googlemaps nebo Waze.

🇸🇰Slovensko:

Tady se snad nikdo neztratí…

🇭🇺Maďarsko:

Že přejíždíte hranice, téměř nezaregistrujete, kromě snížení rychlosti, doporučuji ale opravdu dodržovat a to platí nejen tady.. Policie se znenadání objeví a měří. 

Celkově je Maďarsko poměrně drahé, tankování čehokoliv je dobré ještě na Slovensku a vydržet až do Srbska, pokud to jen trochu jde. Toalety na pumpách většinou zpoplatněné, ale velmi často je za pumpou hned parkoviště s toaletami gratis (lepší stav než v Německu, ale horší než ve Francii). 

Směrem do Srbska je nejvíce využívaný hraniční přechod Horgoš, já se mu však snažím vyhnout a beru to přes vedlejší přechod Bački vinogradi. Je sice malý, kousek je horší cesta, ale výrazně méně aut. Což oceníte hlavně v letním období, kdy táhnou němečtí Turci s celými rodinami a narvanými kapsami domů a totálně zaseknou přechody na dlouhé hodiny. I když už se mi stalo, že když jsme vylezli z auta a byli jsme vidět, tak nás identifikovali celníci a pustili dopředu.. ale na to nespoléhat.

Maďarští celníci nic moc neřeší, srbští jsou při vjezdu trochu důslednější, ale taky nic dramatického. Mrknou do pasu, darují razítko a jedete. A navíc jsou to docela fešáci, takže dámy  se aspoň potěší pohledem 👮‍♀️

🇷🇸Srbsko:

Připravte se na horší stav vozovek, mimo dálnici ještě horší, ale silnice nejsou až takový problém, jako chování Srbů na vozovce a v jejím okolí. Ať chodci nebo řidiči, všichni se chovají, řekněme zvláštně.. nepředvídatelně.. 

Jede-li v protilehlém pruhu třeba traktor, nespoléhejte, že má náčiní poskládané za traktorem, klidně vyčuhují vidlice do poměrné části vašeho pruhu. Nebo v zatáčkách berou napůl váš pruh v protisměru a tváří se spokojeně. Nebo na rychlostní silnici najednou zabrzdí a začne se otáčet přes plnou čáru do protisměru. A ve tmě vůbec dávejte pozor, není výjimkou, že vám kousek před vozem někdo přeběhne, samozřejmě celý v černém. A ve tmě navíc nevidíte všechny ty záhadné díry a vysoké nájezdy přes vlakové přejezdy (samozřejmě neoznačené), takže riskujete poškození auta..

Jinak jezdí Srbové docela poklidně, nejezdí rychle, na dálnicích se nikam nežeňte. 

Na pumpách toalety zdarma a čisté. Navíc ceny pohonných hmot jsou jak z jiného světa, pokud to jde, tankovat tady, co se do vás vejde..

Domluvíte se s nimi dobře, čeština je dost podobná. 

Tip: mají fajn rádia, překvapí kvalitní a neotřelou hudbou z celého světa, žádné 4 songy dokola jako u nás. Mne nejvíc bavila asi Karolina.

🇧🇬Bulharsko:

Přechod ze Srbska do Bulharska vás pobaví. Pro změnu tady srbští celníci nic moc neřeší, bulharští jsou trochu zvídavější.. přece jen vjíždíte zase do EU, že. Hlavně je zajímá kam jedete. Když řeknete nadšeně, že do Bulgaria přece, tak mají radost.. 💚

Hraniční přechod vypadá jak ze sedmdesátek a hned za hranicemi dostanete šok ze stavu vozovky. Loni na podzim jsme se tam trápili na 6 km snad hodinu, letos (léto 2022) už je většina stavby hotová, jen asi 2 km za hranicemi musíte jet krokem. Pak už je to pohoda, dálnice je nová. 

Pokud chcete zajet v Bulharsku do nějakého města ve vnitrozemí (pro Sofii platí obzvlášť), budete s láskou vzpomínat na Srbsko. I když kličkujete jako zajíc v lese před myslivcem, nic vám to nepomůže, je to díra vedle díry.

Jinak prastará a neměnná rada: v Bulharsku se podivíte, proč na vás najednou na zcela kvalitní a rovné části rychlostní silnice či dálnice jukne omezení na 60,50 či dokonce 40…Dodržujte, dodržujte, dodržujte. Měří, hlídají, pokutují..

Proč tam omezení je, neumí vysvětlit ani sami Bulhaři, prý snad, že na tak krásné části silnice jezdili lidi divoce a bylo moc nehod. Nevěřím. Třeba se jedná o národní zvyk, takovou jako specialitku, kterou nikdo jinde nemá a nelze ji vysvětlit. Kdo ví, je to jedna z vesmírných záhad asi.

Při pobřeží na Vás ale všichni poctivě zablikají, pozor, strážci pořádku měří. A na druhou stranu, pokud je dovoleno jet 80, Vy jedete 85, Bulhaři jsou trochu vzteklí a dost je štvete, že dodržujete pravidla.. Tak já nevím, ale já si jedu v klidu a mírně uhnu, ať se rozčilují, jak chtějí. No, prostě chtějí ukázat svoje auto, bez ohledu na kvalitu a úroveň. Pak se má člověk divit, na rovné silnici, auto v příkopě..

Samostatná kapitola jsou taxikáři : předpokládám, že nějaký chráněný či přímo preferovaný druh. Všude je pro ně vyhrazená až 1/3 parkoviště, jezdí jako idioti, mobil v ruce, na poměrně širokých silnicích uprostřed a navíc v zajímavé dohodě s místními busy. Vyražte busem do jakékoliv zajímavé destinace v okolí a máte jistotu, že zpět za a) bus odjede dříve b) místo busu přijede na zpáteční cestu mikrobus atd. Každopádně Vás vždy zachrání místní taxikář.

Bankomaty: ATM znamená všeobecně bankomat, já koukám po UBB (United Bulgarian Bank), která je sestra ČSOB, u které jsem. Poplatek žádný, cena za lev 12,9. Tedy dle ČNB nejlepší, co lze nakoupit. Bez poplatků. Směnárny jsem nikdy neřešila, přijde mi to v rámci EU jako nesmysl. Takže asi zjistit si u své banky, která je jejich sesterská a je to. Ty bankomaty, které jsou zprostředkovatelské, se vás ptají, zda souhlasíte s poplatkem. Takže NE. Jsou to nesmyslné částky , jako u 100 BGN (cca 1265,- Kč) 150 Kč apod. Nemusíme zde řešit, zda si popojedete do vedlejší obce, když jste autem, že… Dobré plánování je automatické, přece..

Tankování CNG:

Tak a nyní se dostáváme k jádru pudla. Nebo spíše k jádru plynu. Všichni kdo jezdí na CNG ví, že jediné funkční se jeví pro cesty po Evropě gibgas.de. Ale i Němec se někdy utne a je třeba říci, že po letech užívání této navigace jsme narazila na pár chybiček. Ale zásadních, pokud máte v nádrži 5 litrů benzínu a plyn téměř žádný.. 

V rámci této trasy, tedy ČR-SK-HU-SRB-BG jsem zjistila, že ohledně gibgas.de: v Maďarsku některé doporučené stanice plyn vůbec nevedou, v Srbsku některé stanice vůbec neexistují a v Bulharsku nejsou aktualizované ceny.

Tedy si dovolím pár informací ohledně nejnabízenějších či nejvyužívanějších pump na CNG na této trase (poznámka: odkazy jsou určené do google maps, protože některé stanice mají na gibgas.de pouze přibližnou adresu)

Vyjížděla jsem od Plzně, tedy jsem si nacpala nádrž plynem ještě na Žebráku a pak tankovala na celkem prima stanici těsně před Brnem:

cena 51,9/kg, takže aktuálně na ČR celkem slušná cena. https://1url.cz/DreQi

Další tankování jsem využila v Bratislavě, kde je více na výběr, ale jsou samozřejmě trochu jiné ceny. Nejlepší cena mi vycházela za 49,1Kč/kg, zde: https://1url.cz/dreQQ

Navíc bratislavský pumpař z nějakého záhadného důvodu dokázal do mého auta dostat tolik plynu, že jsem najela přes 50 km navíc oproti běžně plné nádrži (třeba je to blbost, nejsem technický typ, ale pouhý sommelier). Jen pozor, tato stanice je sice šikovně na trase, ale sídlí v areálu, kde tankují kamiony i LPG, takže asi 200 m dost hrbolatá cesta (jsem si myslela, že už jsem v Srbsku nebo Bulharsku) a navíc navigace vede do pravé části areálu, pumpa je v levé části areálu vzadu.

Díky tomuto šikovnému pánovi jsem přejela tedy Maďarsko bez potřeby natankovat, což mi ušetřilo spoustu peněz, neboť Maďarsko je bezkonkurenčně na trase nejdražší.

Každopádně si uvědomuji, že já jsem jela sama (i když s autem plným věcí na 3 měsíční pobyt), tedy autu plnému lidí dojde PHM dříve, takže dávám nějaké info navíc ze své podzimní cesty 2021.

V Maďarsku je stěžejní na tankování Budapešť. Ale. Gibgas doporučuje stanici Shell, která ve skutečnosti CNG vůbec nevede.. Loni jsme skočili na špek. I když teď při psaní článku, koukám při ověření odkazu, že tuto stanici nabízí stále, ale nesvítí aktivně zeleně. Což by znamenalo, že po několika letech přišli Němci na chybičku? 

Natankujte raději na https://1url.cz/YreQe , jen počítejte s tím, že vás to vyjde na 53,4/kg.  Pak je ještě možnost tankovat v Szegedu před hranicemi se Srbskem na https://1url.cz/wreQJ , ale zde vyvstává základní dotaz, zda-li nejste ochotní “doprdět” (pro CNG příhodný výraz) kousek za hranice do srbské Subotici, kde natankujete za těžko uvěřitelných 22Kč/kg!! https://1url.cz/UreQu

Potřebujete-li ještě poté cestou tankovat v Bělehradě, zkuste https://1url.cz/oreQr

tam jsem tankovala loni, a vše OK.

Mě však tankování v Subotici letos vyšlo na dojezd úplně v pohodě až do nové CNG stanice v Jagodině, kde vyšel plyn dokonce na 20 kč/kg! Natankujete a platíte pak při výjezdu z areálu ve vrátnici. https://1url.cz/OreQK

Pak už vždycky dojedete do Sofie, kde natankujte za cca 44,3/kg, což už jsme cenově zase tam, kde jsme byli před Srbskem… https://1url.cz/hreQz

Jedete-li k moři, záleží zda směr Varna či Burgas (Svilengrad), já ještě navštívila obchodního manžela v Pazardzhiku (jela jsem směr na Burgas), kde jsem tankovala přímo na OMV https://1url.cz/CreQM  , nicméně v okolí Pazardzhiku i na trase jsou ještě dvě stanice.

Poslední tankování jsem absolvovala v Burgasu, tentokrát okolo 44,6/kg 

https://1url.cz/treQt . Servis dokonalý, dokonce mi obsluha vypulírovala všechna skla a dýško mi strčili zpátky do kapsy 👒

Věřím, že vám informace budou užitečné, sama jsem roky nemohla nikde nic dohledat, proto jsem si to odtrpěla a předávám tato info pro šťastnější cestovatele 🌏

Doražte v pohodě a nezapomínejte na to, že s autem máte svobodu, tak neváhejte 🖖 !!

PS: Jak mi kdysi řekla jedna kamarádka, podle průzkumů má většina lidstva nižší nebo průměrnou inteligenci a pro ty je svět zařízen.. Takže průměrný či více inteligentní tvor se vůbec ničeho nemusí bát..

PS2: Zjistíte-li při cestě cokoliv nového, dejte mi vědět, mail i phone na mne je na webu v kontaktech. Můžeme pak společně udělat dodatek…

Soubory cookies a další technologie nám pomáhají zlepšovat naše služby, pomáhají nám analyzovat výkon webu a umožňují nám pomáhat zákazníkům ve výběru správného zboží. Cookies jsou využívány i pro fungování sociálních sítí a dalších nástrojů. V nastavení si můžete vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj souhlas můžete kdykoliv odvolat.
Cookies settings
Přijmout
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

Privacy Policy

What information do we collect?

We collect information from you when you register on our site or place an order. When ordering or registering on our site, as appropriate, you may be asked to enter your: name, e-mail address or mailing address.

What do we use your information for?

Any of the information we collect from you may be used in one of the following ways: To personalize your experience (your information helps us to better respond to your individual needs) To improve our website (we continually strive to improve our website offerings based on the information and feedback we receive from you) To improve customer service (your information helps us to more effectively respond to your customer service requests and support needs) To process transactions Your information, whether public or private, will not be sold, exchanged, transferred, or given to any other company for any reason whatsoever, without your consent, other than for the express purpose of delivering the purchased product or service requested. To administer a contest, promotion, survey or other site feature To send periodic emails The email address you provide for order processing, will only be used to send you information and updates pertaining to your order.

How do we protect your information?

We implement a variety of security measures to maintain the safety of your personal information when you place an order or enter, submit, or access your personal information. We offer the use of a secure server. All supplied sensitive/credit information is transmitted via Secure Socket Layer (SSL) technology and then encrypted into our Payment gateway providers database only to be accessible by those authorized with special access rights to such systems, and are required to?keep the information confidential. After a transaction, your private information (credit cards, social security numbers, financials, etc.) will not be kept on file for more than 60 days.

Do we use cookies?

Yes (Cookies are small files that a site or its service provider transfers to your computers hard drive through your Web browser (if you allow) that enables the sites or service providers systems to recognize your browser and capture and remember certain information We use cookies to help us remember and process the items in your shopping cart, understand and save your preferences for future visits, keep track of advertisements and compile aggregate data about site traffic and site interaction so that we can offer better site experiences and tools in the future. We may contract with third-party service providers to assist us in better understanding our site visitors. These service providers are not permitted to use the information collected on our behalf except to help us conduct and improve our business. If you prefer, you can choose to have your computer warn you each time a cookie is being sent, or you can choose to turn off all cookies via your browser settings. Like most websites, if you turn your cookies off, some of our services may not function properly. However, you can still place orders by contacting customer service. Google Analytics We use Google Analytics on our sites for anonymous reporting of site usage and for advertising on the site. If you would like to opt-out of Google Analytics monitoring your behaviour on our sites please use this link (https://tools.google.com/dlpage/gaoptout/)

Do we disclose any information to outside parties?

We do not sell, trade, or otherwise transfer to outside parties your personally identifiable information. This does not include trusted third parties who assist us in operating our website, conducting our business, or servicing you, so long as those parties agree to keep this information confidential. We may also release your information when we believe release is appropriate to comply with the law, enforce our site policies, or protect ours or others rights, property, or safety. However, non-personally identifiable visitor information may be provided to other parties for marketing, advertising, or other uses.

Registration

The minimum information we need to register you is your name, email address and a password. We will ask you more questions for different services, including sales promotions. Unless we say otherwise, you have to answer all the registration questions. We may also ask some other, voluntary questions during registration for certain services (for example, professional networks) so we can gain a clearer understanding of who you are. This also allows us to personalise services for you. To assist us in our marketing, in addition to the data that you provide to us if you register, we may also obtain data from trusted third parties to help us understand what you might be interested in. This ‘profiling’ information is produced from a variety of sources, including publicly available data (such as the electoral roll) or from sources such as surveys and polls where you have given your permission for your data to be shared. You can choose not to have such data shared with the Guardian from these sources by logging into your account and changing the settings in the privacy section. After you have registered, and with your permission, we may send you emails we think may interest you. Newsletters may be personalised based on what you have been reading on theguardian.com. At any time you can decide not to receive these emails and will be able to ‘unsubscribe’. Logging in using social networking credentials If you log-in to our sites using a Facebook log-in, you are granting permission to Facebook to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth and location which will then be used to form a Guardian identity. You can also use your picture from Facebook as part of your profile. This will also allow us and Facebook to share your, networks, user ID and any other information you choose to share according to your Facebook account settings. If you remove the Guardian app from your Facebook settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a Google log-in, you grant permission to Google to share your user details with us. This will include your name, email address, date of birth, sex and location which we will then use to form a Guardian identity. You may use your picture from Google as part of your profile. This also allows us to share your networks, user ID and any other information you choose to share according to your Google account settings. If you remove the Guardian from your Google settings, we will no longer have access to this information. If you log-in to our sites using a twitter log-in, we receive your avatar (the small picture that appears next to your tweets) and twitter username.

Children’s Online Privacy Protection Act Compliance

We are in compliance with the requirements of COPPA (Childrens Online Privacy Protection Act), we do not collect any information from anyone under 13 years of age. Our website, products and services are all directed to people who are at least 13 years old or older.

Updating your personal information

We offer a ‘My details’ page (also known as Dashboard), where you can update your personal information at any time, and change your marketing preferences. You can get to this page from most pages on the site – simply click on the ‘My details’ link at the top of the screen when you are signed in.

Online Privacy Policy Only

This online privacy policy applies only to information collected through our website and not to information collected offline.

Your Consent

By using our site, you consent to our privacy policy.

Changes to our Privacy Policy

If we decide to change our privacy policy, we will post those changes on this page.
Save settings
Cookies settings