Představujeme České republice vinařství Via Vinera, s nimiž máme exkluzivní spolupráci a jsme na to náležitě hrdí!

Pravidelně pořádáme vinařské zájezdy pro vinaře, milovníky vína či zvídavé turisty a proto si dovolujeme i “porovnávat”  na základě  reakcí návštěvníků a ochutnávek vín.

 V čem všem je toto vinařství jiné, než ostatní, se kterými spolupracujeme?
Toto vinařství vzniklo v roce 2007 a patří mezi středně velká vinařství, jejich vína však můžeme právem považovat za “velká” vína tradičního bulharského vinařského světa. Středně velkých vinařství je v Bulharsku více a díky rostoucím investicím a přibývajícím zkušenostem, je o nich stále více slyšet. Nicméně se stále trochu potýkají s potížemi, které jsou typické pro rostoucí vinařské regiony a země. Může se jednat o neznalost vín zahraničních, tedy si musí poctivě a tvrdou prací získat časem zkušenosti vlastní, a toto platí nejen z enologického hlediska, ale i sommelierského. Celkově se to projevuje hlavně v nedostatečném sebevědomí mít vlastní rukopis… Vína z těchto vinařství vám mohou připomínat francouzský Languedoc či Bordeaux, italské Piemonte nebo u bílých vín styl Nového světa.
To však u vinařství Via Vinera neplatí!

Mám u degustačního listu z tohoto vinařství poznámku : Konečně!!! Konečně vlastní rukopis! Nechci tím ani trochu znevažovat vína jiných bulharských vinařství, to bych si nikdy nedovolila, ochutnala jsem napříč Bulharskem vína typicky odrůdová, vína opravdu krásná, která bych při slepé degustaci poslala do velkých vinařských zemí, přesto se nemohu ubránit nadšení, které jsem měla, když jsem navštívila toto vinařství, jež mělo celou produkci pevně pod palcem, ať se jednalo o místní či mezinárodní odrůdy.

Zdravé sebevědomí tohoto vinařství je naprosto hmatatelné
Usměvavá enoložka s vinohradníkem   zvládnou levou zadní svá vína odprezentovat skromně, mile a profesionálně. Pak máte možnost toto vinařství poznat.. Vína světových odrůd jsou zpracována s ohledem na místní terroir, tedy citlivě  respektují harmonii mezi místním podložím a charakterem dané odrůdy. Místní odrůdy jsou zpracovány stejně pečlivě, tedy máte možnost poznat původní odrůdy zpracované špičkovým způsobem tak, aby byl plně zachován charakter autochtonních odrůd jako ji Misket, Dimyat, Mavrud, Rubin… Velkým překvapením bylo i mezinárodní Pinot noir, kdo tuto odrůdu umí respektovat,  je král vína 🙂

Je třeba nezapomenout upozornit na to, že toto vinařství je zároveň nejlepším výrobcem rakije, oblíbeného destilátu, který vyrábí z původní odrůdy Dimyat.. Zajímavostí této produkce je i rakije s chilli papričkami, která Vám v žádném případě nevypálí díru do jazyka ani žaludku.. V chuti přechází od sladkopálivé mleté papriky přes hořkou čokoládu do tónů chilli.

Ale jsme tu kvůli vínu!
V jejich produkci najdete kromě místních autochtonních odrůd i světoznámé odrůdy Chardonnay, Pinot noir, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc. Na poslední zmíněný hodně sází a v jejich provedení je vidět, že při správném půdním podloží lze vyrobit i nádherné jedno-odrůdové víno ve špičkové kvalitě. Hospodaří na 40 hektarech vlastních vinic- v severní části Bulharska, v Dunajské nížině, v blízkosti obce Veliko Tarnovo pěstují Chardonnay, Sauvignon a modrý Pinot Noir a v Thrácké nížině se zaměřují hlavně na modré odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Rubin, Mavrud, navíc bílý Dimyat. Ještě trochu čísel.. Rostou.. před 3 lety to bylo 21 ha, ale dnes v roce 2020 je to 40 ha. Tedy to máme okolo 0,5 milionu litrů vína a 600.000 lahví ročně.

A teď to druhé důležité. Lidi.
Za tím vším stojí hlavní enoložka Nadežda Dijulgerska (v Bulharsku je nebývale velké množství úspěšných žen v tomto oboru, což zmiňují i světová vinařská média), enolog Plamen Tanchev a agronom Ventzislav Kenderov. Vinifikace u červených vín probíhá studenou macerací, malolakticky odbouráváno, všechny procesy jsou již dnes klasicky s řízeným kvašením. Vinifikátory jsou od místní firmy TM Inox Plovdiv. U bílých vín používají inovační způsob lisování inertním plynem (v moderních vinařství běžná metoda uchovávající aromatiku), kvašení bez pevných částic probíhá na 19-20°.

Via Vinera – Klasická vína
Tradice, mistrovství, kvalita, oddanost, vášeň.
Bulgarian Heritage – Bulharské dědictví
Vína jsou prezentována písmeny z první bulharské abecedy – „Glagolitsa“ (naše hlaholice). Pouze jednoodrůdová vína z tradičních bulharských odrůd.
Contour – Terroir, obrys
Výběr vín té nejvyšší aromatiky dle nadmořské výšky z top oblastí Karabunar a Kilifarevo.
Castellum – Pevnost, strážní věž
Vína z těch nejlepších hroznů stráží svobodu a ducha tradice původního bulharského umění výroby vína.

Ocenění
Všeobecně bulharská vína jsou oblíbená na asijském trhu. Zde je to hlavně způsobeno historií. Za socialismu se drtivá většina produkce suroviny prodala do zemí jako je Francie či Itálie s cílem vyrobit francouzská či italská vína a to ve vyšších kategoriích. To malé množství vína, které se vyrobilo již v Bulharsku šlo do Asie, hlavně do Japonska. A vynecháváme “vína” typu Medvěd 🙂
Z tohoto důvodu se kromě světových výstav vín zaměřují bulharští vinaři hlavně na soutěže jako je DAWA (asijská mutace World Wine Awards), kam vinařství Via Vinera zasílá hlavně vína z řad Castellum a klasické řady Via Vinera. Zde se pravidelně umisťují na nejvyšších příčkách.
Vinařství Via Vinera patří tak trochu mezi průkopníky, neboť jejich vína se již několik let pravidelně úspěšně umisťují i na soutěžích světových- Decanter World Wine Awards a jejich vína jsou preferována například Master of wine Christy Canterbury.
Jedinečná interpretace tradiční bulharské sklizně Mavrud 2015 získala na Concours Mondial de Bruxelles 2017 zlatou medaili.
Kromě toho existují samozřejmě i místní odborná vinařská média, hlavně DiVino, kde Via Vinera pravidelně kraluje na předních příčkách a je velmi uznávaným tuzemským vinařstvím.

Historie vinařství
Původně byl založen sklep v roce 2007 v obci Sharovitsa blízko Karabunaru, kde byla vždy pěstování hroznů a výroba vína plnou součástí starověké tradice.

Okolí vinařství
Vesnice Karabunar (Černá studna) se nachází mezi řekami Maritsa a Topolnitsa, řekami bohatými na balkánské pstruhy… kousek od středověkého města Pazardžik.  Jeho název pochází z turečtiny “Malá tržnice” a jedná se o velmi důležitou zastávku na obchodní stezce mezi Evropou a Malou Asií. V okolí se nachází obrovské množství archeologických nalezišť. Aktuálně rezonuje světem nedaleká obec Unatsite, kde byly nalezeny pozůstatky z doby více než 6000 před n.l..

Doufáme, že jsme Vám přiblížili nejen toto vinařství, ale i celkově zemi, kterou vinařství Via Vinera plně reprezentuje. Bude-li pro Vás náš článek motivací, proč vyrazit do Bulharska, budeme mít radost a když si připijete s víny od nás, tak budeme mít ještě větší radost. 🙂

Vína z Vinařství Via Vinera si můžete objednat exkluzivně jen u nás. Na zdraví!

Autor: Marcela Pávová

Ochutnejte například tuto lahůdku, která zrála 9 měsíců v dubových sudech:

Sleva
2016

VIA VINERA Merlot & CS & Syrah

Odrůda: Merlot & Cabernet Sauvignon & Syrah

Vinařství Via Vinera

Vinařský region: Thrácká nížina

Alc. 13,5 %

Tmavší , granátově červená barva a střední viskozita. Aroma višňového džemu, s nádechem melasy a exotického dřeva. V chuti je víno harmonické, s výraznějšími taniny a kyselinou, připomíná plody josty, ostružin a trnkovou marmeládu. Dochuť je delší a velmi elegantní.
Vhodně doprovodí zadělávané fazole s masem a saturejkou, sekanou se šťouch. bramborem či opečené tousty s ajvarem

Víno zrálo 9 měsíců v nových francouzských dubových sudech.

280  260  750ml

Via Vinera

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rolovat nahoru