Facebook
Facebook
Instagram

Představujeme vinařství Via Vinera, s nimiž máme exkluzivní spolupráci a jsme na to náležitě hrdí! Zdravé sebevědomí tohoto vinařství je totiž naprosto hmatatelné..

Vinařství:

Toto vinařství vzniklo v roce 2007 a patří mezi středně velká vinařství, jejich vína však můžeme právem považovat za “velká” vína tradičního bulharského vinařského světa. 

Původně byl založen sklep v v obci Sharovitsa blízko Karabunaru , kde bylo vždy pěstování hroznů a výroba vína plnou součástí tradice. Od roku 2014 zde figuruje nový majitel, místní úspěšný obchodník, který výrazně zainvestoval nejen do výrobní technologie, ale i do nových vinohradů.

Lidé:

Za vším stojí hlavní enoložka Naděžda Dijulgerska (v Bulharsku je nebývale velké množství úspěšných žen v tohoto oboru, což zmiňují i světová vinařská média), enolog Plamen Tanchev a agronom Ventzislav Kenderov.

Ocenění:

  • Vinařství Via Vinera patří mezi průkopníky,  jejichž vína bývají oceněna i na soutěžích světových- Decanter World Wine Awards a jejich vína jsou preferována například Master of Wine Christy Canterbury.
  • Jedinečná interpretace tradiční bulharské sklizně Mavrud 2015 získala na Concours Mondial de Bruxelles 2017 zlatou medaili.
  • Kromě toho existují samozřejmě i místní odborná vinařská média, hlavně DiVino, kde Via Vinera pravidelně kraluje na předních příčkách a je velmi uznávaným tuzemským vinařstvím.

Víno:

  • Vína světových odrůd jsou zpracována s ohledem na místní terroir, tedy citlivě  respektují harmonii mezi místním podložím a charakterem dané odrůdy. Místní odrůdy jsou zpracovány stejně pečlivě, tedy máte možnost poznat původní odrůdy zpracované špičkovým způsobem tak, aby byl plně zachován charakter autochtonních odrůd jako ji Misket, Dimyat, Mavrud, Rubin.. 
  • V jejich produkci najdete kromě místních autochtonních odrůd i světoznámé odrůdy Chardonnay, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc. Na poslední zmíněný hodně sází a v jejich provedení je vidět, že při správném půdním podloží lze vyrobit i nádherné jednoodrůdové víno ve skvělé kvalitě.
  • Hospodaří na 40 hektarech vlastních vinic- v severní části Bulharska, v Dunajské nížině, v blízkosti obce Kilifarevo, kousek od bývalého hlavního bulharské města Veliko Tarnovo, pěstují Chardonnay, Sauvignon a modrý Pinot Noir a v Thrácké nížině se zaměřují hlavně na modré odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Rubin, Mavrud, navíc bílý Dimyat. Zde je podloží hlinitopísčité s jihozápadní orientací. Produkce celkově je okolo 600.000 lahví ročně.
  • Vinifikace u červených vín probíhá studenou macerací, alkoholovou fermentací, poté malolakticky odbouráváno, všechny procesy jsou již dnes klasicky s řízeným kvašením. Vinifikátory jsou od místní firmy TM Inox Plovdiv. U bílých vín používají inovační způsob lisování inertním plynem (v moderních vinařství běžná metoda uchovávající aromatiku), kvašení bez pevných částic probíhá na 19-20°.

Řady vín:

Via Vinera (klasická vína): 

pouze cuvée z mezinárodních odrůd, zrání na 1-2 letých francouzských barrique sudech

Contour (terroir):

výběr vín té nejvyšší aromatiky dle nadmořské výšky z top oblastí okolo obcí Karabunar a Kilifarevo. Převážně bez barrique sudů.

Bulgarian Heritage (bulharské dědictví):

vína jsou prezentována písmeny z první slovanské abecedy – „Glagolitsa“ (naše hlaholice). Pouze jednoodrůdová vína z tradičních bulharských odrůd, zrání 9-12 měsíců v použitých bulharských barrique sudech.

Castellum (pevnost, strážní  věž):

vína z těch nejlepších hroznů stráží svobodu a ducha tradice původního bulharského umění výroby vína. Nejvyšší řada, zrání probíhá na nových francouzských barrique sudech.

Okolí vinařství a další zajímavosti:

  • Vesnice Karabunar (Černá studna) se nachází mezi řekami Maritsa a Topolnitsa, kousek od středověkého města Pazardžik.  Jeho název pochází z turečtiny “Malá tržnice” a jedná se o velmi důležitou zastávku na obchodní stezce mezi Evropou a Malou Asií. V okolí se nachází obrovské množství archeologických nalezišť (a stále přibývají). Aktuálně rezonuje světem nedaleká obec Unatsite, kde byly nalezeny pozůstatky z doby více než 6000 před n.l.
  • Nesmíme zapomenout i na to, že toto vinařství je zároveň nejlepším výrobcem rakije, oblíbeného destilátu, který vyrábí z původní odrůdy Dimyat.. Zajímavostí této produkce je i rakije s chilli papričkami, která Vám v žádném případě nevypálí díru do jazyka ani žaludku.. V chuti přechází od sladkopálivé mleté papriky přes hořkou čokoládu do tónů chilli.

Ochutnejte z jejich produkce: