Facebook
Facebook
Instagram

Jediné vinařství v naší nabídce, které se nachází v regionu Údolí růží. Vzniklo primárně s cílem zachování a podpory odrůdy Misket, která je vlajkovou lodí vinařství.

Vinařství: 

Vzniklo r. 2005 a jejich hlavní budova byla vystavěna r. 2009.  Ta je zajímavá svým tvarem, je postavena ve tvaru hrádku, a to výhradně ze stavebních materiálů, které v rámci obnovitelnosti zdrojů využili ze starých rozpadlých domků v okolí. V areálu objektu se nachází vinařství, restaurace i ubytování s překrásnými svatebními apartmány. Budovu navrhnul slavný bulharský architekt Zheko Tilev a při návštěvě Vás ohromí i interiér s mramorem ze Zimbabwe, křišťálovými lustry Murana, florentským plyšem a dalšími luxusními doplňky.

Lidé:

Enologové vinařství jsou Angel a Madlena Kuzmanovi, neméně důležitou osobou je agronom Ivan Mitov. Investorem je místní bulharský obchodník Minkov, bez podpory zahraničních investorů.

Víno: 

  • Vlastní 50 ha vinic, některé odrůdy však dokupují od nasmlouvaných vinohradníků. Konkrétně například Sauvignon dokupují z Thrácké nížiny. Zpracují ročně 300 tun hroznů a vyrobí cca 200.000 láhví. Kapacitu sklepa mají okolo 250 sudů.
  • Inspirace enologa tkví u bílých odrůd u vín z Nového světa a u červených vín se nechávají inspirovat starým kontinentem, hlavně Francií. Toto vinařství je jediné v naší nabídce, u nichž výrazně převažuje produkce bílých vín na úkor červených a to dokonce v poměru 80% ku 20%.

Pěstované odrůdy:

  • Misket (vlajková loď), Chardonnay, Sauvignon, Muscat Ottonel, ale i Merlot, Cabernet Sauvignon a Syrah. Aktuálně plánují výsadbu v Bulharsku nově oblíbené odrůdy Cabernet Franc. 

Podloží  je spíše křemenné (u Sauvignonů), v údolí však hlinitopísčité a s tzv. skořicovou-lesní půdou a s trochou vápence a suti, což funguje jako přirozená drenáž. Klima  je zde kontinentální s vyšší rychlostí větru a větším teplotním rozdílem mezi dnem a nocí a velmi vhodné pro pěstování bílých odrůd, které se zde i sklízejí později, než je obvyklé v ostatních regionech Bulharska.

Řady:

Zeyla – základní řada čistě jednoodrůdových vín. Název je inspirován výrazem pro víno , používaným Thráky. Tehdy však byl často nápoj tak hustý, že ho mohli krájet nožem, protože nebyla réva kultivována (malé bobule s nižším obsahem šťávy)

AAA– Arlecchino, Allegria, Angelica Rosé, Axl – typicky odrůdová vína, čistá, představující své odrůdy v plném charakteru

Single Vineyard– Pouze bílá vína, jednodrůdová, bez použití sudu, výběr z vinic z nejlepších poloh. Pouze bílá vína.

Stradivarius–  cuvée modrých odrůd Syrah,Merlot a Cabernet Sauvignon (na sud rok jednotlivě + půl roku jako cuvée),  a cuvée bílých odrůd Miscat+Muscat

Chateau Copsa Cuvée (Blanc, Rouge)- cuvée se zráním na sudech, první řada z r. 2007, tradiční řada, prezentující tradiční způsob výroby v souladu s charakterem mezinárodních odrůd.

Limited edition – číslo na etiketě vždy značí počet dubových sudů typu barrique- 6 sudů, 5 sudů apod.… dle použití . Vína vhodná na archivaci. 

Ocenění:  

Toto vinařství posílá svá vína s úspěchem na mezinárodní soutěže, nicméně preferují hlavně ocenění od samotných milovníků vína.. V České republice bylo jejich Cuvée Rouge naším pochváleno předním sommelierem Jakubem Přibylem, který jej vybral jako svůj tip- -Nejlepší víno, které jsem v poslední době ochutnal.


Okolí vinařství a další zajímavosti:

V tomto regionu se narodili nejznámější osobnosti Bulharska! Můžeme jmenovat například jméno Vasil Levski- organizace dubnového povstání 1876 proti Osmanské říši (v ČR srovnatelný s kultem osobnosti typu Masaryk či Havel) V blízkém okolí též narozen básník a revolucionář Christov Botev a z města Sopot zase pochází nejznámější bulharský básník a spisovatel Ivan Vazov. Kromě toho nesmíme samozřejmě zapomenout na to, že v tomto údolí se pěstují slavné růže Damascena, z kterých se vyrábí slavný bulharský růžový olej a neobejde se bez nich žádný výrobce parfémů na světě.

Ochutnejte z jejich produkce: