Facebook
Facebook
Instagram

Vína z vinařství Bessa Valley okouzlí bulharskou živočišností umně zkombinovanou s francouzskou elegancí. Představujeme jedno z nejúspěšnějších a nejkvalitnějších vinařských domů!

Vinařství:

Bylo založeno v roce 2004 a nezapře svou inspiraci Francií, hlavně oblastmi Languedoc a Bordeaux, kde jeden ze spolumajitelů vlastní 6 vinařství, většinu v Bordeaux (Grand cru).Používají místo nerezu betonové kádě, produkce je 600 tisíc lahví ročně, zpracují tedy okolo 500 tun ročně. Používají pouze francouzské sudy (Hermitage, Sauri, Vicart) a jejich sklep pojme okolo 1000 sudů barrique. Toto vinařství získává již od počátku nejvyšší ocenění za svá cuvée a v r. 2005 získalo navíc ocenění nejlepší průmyslová budova Bulharska. 

Lidé:

Hlavní konzultant  výroby je Mark Dworkin, který pochází z Bordeaux a přes dvacet let funguje všeobecně jako konzultant pro výrobu vín v Bulharsku. Hlavním enologem je Svetoslav Ivanov. Ředitelem vinařství je Ivailo Antonov, spolumajitel Stephan von Neipperg, jehož rodina je tradičním výrobcem vína ve Francii téměř 800 let a hlavním investorem je Dr. Karl Heinz Hauptmann.

Ocenění:

Kromě nesčetných ocenění na světových soutěžích je toto vinařství pyšné na ocenění z r. 2012 , kdy v Japonsku vyhráli ocenění pro Enira reserva 2008, v roce 2019 byl jejich Enira Reserva 2015 vybrána jako nejlepší červené vína Bulharska, stali se Zlatým sklepem Bulharska za rok 2020 atd. Jejich vína také najdete v business třídě letecké společnosti Lufthansa. 

Víno:

  • Plocha vinic zabírá 195 ha, klima je kontinentální a suché s mírnějšími srážkami v centrální části Thrácké nížiny mezi pohořím Rodopy a řekou Maritsa. Na první pohled bílá krajina je výjimečná svým vápencovým podložím, které podporuje ve vínech mineralitu.
  • Pěstované odrůdy jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Petit Verdot, Roussanne, Marsanne, Viognier. Největší podíl plochy vinic zabírá Merlot jako vlajková loď vinařství.
  • Vína zde nejsou řazena do jednotlivých kvalitativních řad, nýbrž zde vytváří svá cuvée každý rok a stěžejní je ve vínech odraz aktuálního ročníku. Tento způsob je inspirován stylem Bordeaux vín. V jejich sortimentu tedy postupně najdete Petit Enira, Cabernet by Enira, Duo by Enira, Domaine Enira atd.
  • Všechna vína leží na sudech typu barrique, kromě nich používají též 400 l sudy z francouzského dubu.

Okolí vinařství a další zajímavosti: 

Vinařství je pojmenováno po thráckém kmenu Bessů, kteří obchodovali a hospodařili v tomto vápencovém údolí před 4 tisíci lety. Žili ve skutečnosti v horách a dodnes není archeologicky rozhodnuto, kde přesně leželo jejich město Bessapara.

Ochutnejte z jejich produkce: