Vína z vinařství Bessa Valley okouzlí bulharskou živočišností umně zkombinovanou s francouzskou elegancí. Představujeme jedno z nejúspěšnějších a nejkvalitnějších vinařských domů!

Vinařství:

Bylo založeno v roce 2004 a nezapře svou inspiraci Francií, hlavně oblastmi Languedoc a Bordeaux, kde jeden ze spolumajitelů vlastní 6 vinařství, většinu v Bordeaux (Grand hru).Používají místo nerezu betonové kádě, produkce je 600 tisíc lahví ročně, zpracují tedy okolo 500 tun ročně. Používají pouze francouzské sudy (Hermitage, Sauri, Vicart) a jejich sklep pojme okolo 1000 sudů barrique. Toto vinařství získává již od počátku nejvyšší ocenění za svá cuvée a v r. 2005 získalo navíc ocenění nejlepší průmyslová budova Bulharska. 

Lidé:

Hlavní konzultant  výroby je Mark Dworkin, který pochází z Bordeaux a přes dvacet let funguje všeobecně jako konzultant pro výrobu vín v Bulharsku. Hlavním enologem je Svetoslav Ivanov. Ředitelem vinařství je Ivailo Antonov, spolumajitel Stephan von Neipperg, jehož rodina je tradičním výrobcem vína ve Francii téměř 800 let a hlavním investorem je Dr. Karl Heinz Hauptmann.

Víno:

Plocha vinic zabírá 195 ha, klima je kontinentální a suché s mírnějšími srážkami v centrální části Thrácké nížiny mezi pohořím Rodopy a řekou Maritsa. Na první pohled bílá krajina je výjimečná svým vápencovým podložím, které podporuje ve vínech mineralitu.

Pěstované odrůdy jsou Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah, Petit Verdot, Roussanne, Marsanne, Viognier.

Největší podíl plochy vinic zabírá Merlot jako vlajková loď vinařství.

Vína zde nejsou řazena do jednotlivých kvalitativních řad, nýbrž zde vytváří svá cuvée každý rok a stěžejní je ve vínech odraz aktuálního ročníku. Tento způsob je inspirován stylem Bordeaux vín.

V jejich sortimentu tedy postupně najdete Petit Enira, Cabernet by Enira, Duo by Enira, Doamine Enira atd.

Všechna vína leží na sudech typu barrique, kromě nich používají též 400 l sudy z francouzského dubu.

Ocenění:

Kromě nesčetných ocenění na světových soutěžích je toto vinařství pyšné na ocenění z r. 2012 , kdy v Japonsku vyhráli ocenění pro Enira reserva 2008, v roce 2019 byl jejich Enira Reserva 2015 vybrána jako nejlepší červené vína Bulharska, stali se Zlatým sklepem Bulharska za rok 2020 atd. Jejich vína také najdete v business třídě letecké společnosti Lufthansa. 

Okolí vinařství a další zajímavosti: 

Vinařství je pojmenováno po thráckém kmenu Bessů, kteří obchodovali a hospodařili v tomto vápencovém údolí před 4 tisíci lety. Žili ve skutečnosti v horách a dodnes není archeologicky rozhodnuto, kde přesně leželo jejich město Bessapara.