Facebook
Facebook
Instagram

Toto vinařství má dlouhou historii, ale nové srdce! Jejich vína v typicky sakarském stylu Vás mile překvapí svou kvalitou za velmi příjemné ceny.

Vinařství:

V této hornaté oblasti poblíž Východních Rodop v jižní části Bulharska, kde místní lidé odnepaměti pěstovali nejen tabák, arašídy, sezam, mandle a kdysi bylo dokonce nejvýnosnějším podnikáním pěstování bource morušového, se vždy pěstovala hlavně vinná réva. Proto manželé Yamantievovi v roce 2000 odkoupili vinařství, které zde vyrábělo víno od šedesátých let minulého století a směle se pustili do renovace vinařství a výsadby vinic. V tomto období, kdy se dramaticky měnil počet a stav vinohradů a výroba vína v Bulharsku (z důvodu vstupu BG do EU), se pustili v roce 2002 do modernizace a obměny výrobní technologie a od roku 2006 do výsadby nových vinohradů. Jen v tomto roce vysadili 70 ha a během dalších let pokračovali až do dneška, kdy se plocha jejich nových vinohradů rozšířila až na 200 ha, umožňující jim objem výroby 1,5 mil lahví ročně. Hlavní osobností vinařství je majitelka a enoložka Ivana Yamantieva.

Ocenění a úspěchy:

Toto vinařství (oproti jiným, kteří se zaměřují hlavně na soutěže v asijských zemích) sklízí ocenění hlavně na uznávaných mezinárodních soutěžích, jejich vína nesou například ocenění AWC Vienna Silver medal 2017, AWC Vienna Gold medal 2019, AWC Vienna Silver medal 2019, také Decanter silver 2022, Decanter bronze medal 2022 a další.

Víno:

  • 20 let staré vinohrady se nachází na podloží se skořicově lesními půdami v okolí Ivailovgradu. 
  • Region je chráněn před průmyslovým a ekologickým znečištěním, klima je středozemní , tedy teplé a mírné,  s polokopcovitým reliéfem a úrodnou minerální půdou, křišťálově čistou vodou a stálými větry přinášejícími vlhký středomořský vzduch. V této oblasti vítají, když fouká tzv. “bílý vítr” od “Bílého moře”.
  • Odrůdy: Vinařství Yamantievs se stalo průkopníkem, když v této oblasti začalo vysazovat ve větším objemu jako první odrůdy jako je Syrah, Pinot Noit a Chardonnay, ale i Tramín, Viognier, Alicante Bouschet či Moscato Bianco.

Víno:

  • Kaba Gayda – základní řada cuvée, bílé i červené cuvée, bez použití sudu
  • Yamantiev – základní řada jednoodrůdových vín z odrůd Merlot, Cab.Sauvignon, Chardonnay, bez použití sudu.
  • Villa Armira – základní řada – červená jsou jednoodrůdová vína se zráním na barrique z odrůd Merlot, Cab.Sauvignon, Syrah a bílá v cuvée z odrůd Sauvignon, Chardonnay a Pinot gris. Řada je pojmenována po slavné památce z římského období.
  • Yamantievs of Ivailovgrad Reserva – střední řada – červená vína zrající na barrique v cuvée  Merlot, Cab.Sauvignon, Cab.Franc a Syrah. Bílá vína v této řadě jsou barikované Chardonnay a rosé je z odrůdy Pinot noir.
  • Newline -střední řada – střední řada, celkově nejnovější řada v portfoliu. Čistě jednoodrůdová v vína odrůd Alicante bouschet, Pinot noir, Sauvignon blanc.
  • Ivailovgrad Reserva-vyšší řada. Cuvée odrůd Merlot 50% a Cabernet Sauvignon 50%. Zrálo 12 měsíců ve francouzskich dubových sudech typu barrique.
  • Marble land-nejvyšší řada. Bílé víno je Chardonnay a červené je cuvée Cab. Sauvignon 68%, Merlot 26%, Syrah 6%. Víno leželo 12 měsíců na barrique. Název Marble (mramor) poukazuje na podloží, na kterém se vinice, ze kterých pochází hrozny pro toto víno, sklízí.

Okolí vinařství a další zajímavosti: 

Oblast Ivailovgradu byla jedním z nejrušnějších míst obchodu a řemesel a v části Edirne Vilayet si zde podávaly ruce tři národy obývající bělohorskou Thrákii- Bulhar. Řek a Turek. I proto se město jmenovalo Ortakoy neboli Město přátel.

Vesnice Huhla – jedno z míst, kde se předpokládá, že mělo být vyhledávanou Dionýsovou svatyní

Villa Armira – V okolí Ivailovgradu (4 km) od města) se nachází jedna ze slavných bulharských památek, velmi dobře zachovaná předměstská římská vila, jediná svého druhu nejen v Bulharsku, ale celkově v rámci bývalých římských provinciích balkánského regionu. Byla postavena v 50.-70. letech 1. stol. n.l. a obydlena až do konce 4 století. Jednalo se o luxusně zařízený soukromý palác  z dob klasického starověku a své jméno nese po řece Armira, přítoku řeky Arda.

Ochutnejte z jejich produkce: