Facebook
Facebook
Instagram

Toto vinařství, u nějž je zřetelná inspirace Francií- hlavně oblastí Bordeaux, produkuje ta nejkvalitnější vína v Bulharsku.

Obec Kolarovo, kde vinařství sídlí, má pouze 3 obyvatele, tedy je obec i její přilehlé okolí výhradně zasvěcené vínu. Obě vinařství mají stejné majitele, nicméně Castra Rubra se zaměřuje na tu nejvyšší kvalitu, kdežto T&wines produkuje spíše vína na kvantitu, zde jsou vína spíše střední kvality.

  • Castra Rubra (Červená pevnost) je pojmenována po pevnosti z blízkého okolí, která byla důležitou zastávkou na místní obchodní trase, po níž je pojmenováno například jedno víno z produkce tohoto vinařství- Via Diagonalis. I další názvy vín sebou nesou inspiraci z historie v okolí vinařství.
  • T-wines původní vinařství Telish bylo založeno již v roce 1960 a na začátku tisíciletí změnilo majitele a stalo se součástí tohoto ambiciózního projektu. Vyrobí se zde až 3 miliony litrů červených vín a 2 miliony bílých. Preferované odrůdy jsou Merlot, Malbec, Syrah, Cabernet Franc, Sangiovese, Alicante Bouche, Pinot Noir, Chardonnay, Sauvignon, Grenache Blanc, Pinot gris a Viogneir..

Vinařství :

Tento náročný projekt vznikl v r. 2007, kdy proběhlo první vinobraní. Kapacita sklepu je 2 miliony litrů vína a max. 2100 sudů typu barrique – aktuálně cca 1500. Zpracují ročně okolo 2500 tun hroznů, hlavně odrůd Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah, Pinot Noir a Malbec (pouze modré odrůdy)

Lidé: 

Enologové vinařství jsou Anton Dimitrov, Plamena Kosova, Denitza Kapzeva. Vinařství má bulharské investory a externím konzultantem je francouzský enolog Michel Roland- jeden z nejvyhlášenějších enologů světa.

Víno: 

Zpracování probíhá tzv. gravitační metodou (výsledkem této metody jsou vysoce kvalitní vína).

  • Tato metoda je typická tím, že se nepoužívají čerpadla k přepravě rmutu (čerpadla znehodnocují pecky). Po ručním sběru hroznů probíhá 3 fázové přebírání hroznů a kontrola kvality (každý třídící pruh obsluhuje 35 lidí) pak probíhá strojové odstopkování. Ruční odstopkování je pouze u odrůdy Pinot Noir, který se sklízí jako první. 
  • Vyselektované a odstupňované bobule se nasypou do 500 kg vozíků, odkud putují do vinifikátoru, kde se bez lisování ponechají, aby gravitační metodou došlo k oddělení šťávy vlastní vahou. Pak už probíhá běžný proces fermentace.
  • Vinařství vlastní cca 200 ha vinic, využívá však surovinu i od nasmlouvaných dodavatelů (až ze 600 ha), jež dodržují přísná pravidla a všichni obhospodařují viniční plochy v obci Kolarovo, ležící na úpatí východní části Rodop. Klima je zde kontinentální, v zimě však mohou dosahovat teploty až do -10℃ (výjimečně), jsou zde patrné větší rozdíly mez létem a zimou. Podloží je hlinitopísčité  a částečně křemen.

Řady: 

Classic– základní řada cuvée, bez použití sudu, u bílých odrůd vína pouze jednoodrůdová

Střední řada– Via Diagonalis, Dominant, Zahir: zrají vždy min. 8-12 m měsíců v použitých dubových sudech

Ostatní vína – Butterfly’s rock, Castra Rubra, Nimbus Pinot Noir, Nimbus Syrah již nesou typické znaky inspirace Francií- vína se vyrábí každý rok jako cuvée či jednoodrůdová vína a stěžejní je u nich odraz kvality daného ročníku. Tato vína zrají i 2 a více let na barrique sudech.


Ocenění :

Toto vinařství má tolik ocenění, že je nekonečné zde vypisovat.. Mundus Vini, San Francisco IWC, nejúspěšnější jsou na soutěžích hlavně jejich vína a cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Syrah. V r. 2018 byla v uznávaném českém časopise Wine & Degustation jejich vína při hodnocení Bulharska na všech nejvyšších příčkách, Jejich vína se také nachází na vinných lístcích v michelinských restauracích.

Ochutnejte z jejich produkce: