Facebook
Facebook
Instagram

Nejúspěšnější rodinné vinařství v Bulharsku, s nimiž nás pojí dlouhodobá spolupráce. Vysoká kvalita a zároveň skromnost a úcta k vinařskému řemeslu je zde základ.

 

Vznik:

Toto středně velké rodinné vinařství vzniklo v roce 2006 v Panagyurishte a to ve stejné čtvrti, kde byl u řeky Luda Yana nalezen slavný zlatý starothrácký poklad. Sklep je vybaven nejmodernější technologií pro výrobu elitního červeného vína, u něhož je styl a jemná chuť výsledkem přísné kontroly každé šarže hroznů. Vinný sklípek dokáže zpracovat 500–600 tun hroznů ročně, což stačí na výrobu 400–500 tisíc lahví vína ročně. Podzemní sklep má kapacitu až 1000 barrique sudů z francouzského, amerického a bulharského dubu. 

Lidé:

Za vším stojí hlavní enolog Dimitar Dokuzanov, který byl vyhlášen nejlepším enologem Bulharska pro rok 2018! Na výrobě se podílí  též majitel Rumen Kostov a jeho dcera Cveta Kostova.  Není zde žádný zahraniční investor, majitel si splnil vinařský sen díky vlastním investicím ze svého původního oboru výroby textilu. Agronomem je Georgi Karailev.

Ocenění:

Kromě ocenění z různých světových soutěží a výstav jsou hrdí na ocenění za nejlepší víno Balkánu roku 2017, které získal jejich Mavrud a navíc  je toto vinařství  již dlouhá léta zmiňováno v průvodci Decanter!

 

Víno:

  • Vinice se nachází v obci Smilec 370-390 m.n.m., plocha vinic zabírá 56 ha. Je velkou zajímavostí, že se jedná o první vinařství, které začalo používat systém podzemního zavlažování.
  • Vinohrady vzdálené 3 km od sebe s instalovanými meteostanicemi hlídají teplotu, vlhkost vzduchu, sluneční radiaci  a objem srážek v aktuálním čase. Hlídají dokonce  i vlhkost listů révy a rychlost větru a propojením přes nizozemský software předpovídají případné napadení nemocemi.

Odrůdy: 

  • Vlajkovou lodí vinařství je odrůda Mavrud a Cabernet Sauvignon, který speciálně zde obsahuje až 20x vyšší množství resveratrolu a dalších antioxidantů než jakýkoliv jiný CS na světě.
  • V Japonsku, kde tento výzkum probíhal, je jejich CS kvůli tomu velice oblíbený. Aktuálně tam i probíhá výzkum autochtonní bulharské odrůdy Mavrud (konkrétně vzorky z tohoto vinařství)- dokončení výzkumu se předpokládá okolo roku 2023.
  • Vinařství se kromě Mavrudu a Cabernet Sauvignonu zaměřuje též na odrůdy Syrah, Merlot, Muscat Ottonel a Chardonnay.

Řady vín:

Merul: základní řada, pojmenovaná po místním regionu, ve kterém byl nalezen slavný starothrácký poklad, představuje vína, jež v sobě snoubí tradiční pojetí výroby bulharských vín. Jsou svěží, čistá, bez zrání na sudech.

Merul Reserve: vína této řady zrají minimálně 12 měsíců na barrique sudech a patří mezi nejoblíbenější vína u našich zákazníků!

Erelia: nejvyšší řada vinařství, vždy z Cuvée odrůd Syrah, Cabernet Sauvignon, Mavrud a Merlot po 25%. Vína řady Erelia jsou navíc oddělena:  bílá etiketa v každém ročníku, ale ve výjimečně dobrých ročnících je láhev označena tmavě modrou etiketou. Tato vína vždy zrají 14-16 měsíců v nových sudech typu barrique.

Okolí vinařství a další zajímavosti:

Vinařství sídlí ve městě Panagyurishte, kde byl nalezen světoznámý zlatý poklad- jedinečná památka starověké thrácké civilizace. Doporučujeme nevynechat návštěvu místního muzea!

Ochutnejte z jejich produkce: