Facebook
Facebook
Instagram

Seznamte se s mladou a nadějnou enoložkou vinařství Villa Velis. V Bulharsku je nebývale velké množství úspěšných žen v tomto oboru, což zmiňují i světová vinařská média!

1. Jaká je Vaše první vzpomínka na víno?

Jako dítě rodičů agronomů jsem zcela přirozeně prožila dětství mezi vinicemi, květinami a sady a moje první setkání a vzpomínky na víno jsou, když mě otec vzal s sebou na výstavu vín. Tehdy již ve školním věku jsem věděla, že se chci dále vzdělávat v „umění“ výroby vína.

2. Kdy jste si víno zamilovali?   

Vždy jsem obdivovala nekonečně bohatou škálu vůní, chutí a vjemů, které se ve víně rozvíjejí. Snad neexistuje přesný okamžik, láska se prostě objeví sama od sebe a časem se upevňuje a prolíná s respektem a respektem k celému výrobnímu procesu a lidem, kteří se na něm podílejí – od vinice až po láhev na polici v obchodě .

3. Vzpomenete si na nějakou Vaši významnou soukromou událost a víno s tím spojené? 

Ach jo! Vzpomínek je opravdu mnoho, ale nejadrenalinovější je dodnes vzpomínka na to, když jsem poprvé plnila “barikové” sudy. Víno bylo Cabernet Sauvignon a já jsem vylezla nahoru a posadila se na prázdný sud ve druhé řadě a naplnila ten před ním. V jednu chvíli se ozvalo skřípění a sudy se daly do pohybu. Bylo jich 22 v řadě, seřazených střídavě a většina sudů už byla plná. Všichni odešli a já tam byla už sama.  Sokl a trámy, na kterých byly umístěny tyče, povolily. Už si nepamatuji, jak jsem vylezla a jak jsem to se svými 45 kg dokázala.Copak mohu podepřít a zastavit pád sudů o objemu 225 litrů?  Teď mi to připadá až komické, ale pak jsme museli víno rychle scedit zpět a přerovnat a stabilizovat konstrukci se sudy. Vše skončilo dobře jak pro víno, tak pro nás, ale nedovedu si představit, co se mohlo stát.

4. Kdo je Váš osobní vzor?      

Ve světě vína si beru příklad od každého, od koho se mohu něco naučit – od svých profesorů na VŠCHT, od kolegyně, která mě se svými 30 lety zkušeností poprvé seznámila s tou neromantickou, ale praktickou stránkou výroby vína, plnou starostí, spousty práce, výzev a bezesných nocí, kolega technolog – Angel Naydenov, kolegové z Německa i majitelé sklepa – Velichka a Michael Tsee. A učím se dál.

5. Jaké nejlepší nebo nejzajímavější víno jste ochutnal/ochutnala?    

Naštěstí takové víno není jen jedno a všem milovníkům vína bych poradila – buďte zvědaví, zkoušejte různá vína z různých ročníků, různých odrůd, z různých vinařství – ať už jde o velké producenty nebo malá rodinná vinařství, hledejte své vlastní dojmy a podělte se i s přáteli. Jinak mi imponuje víno kolegů z Velis Vineyards – Německo, Cuvée Reserva 2017 – srovnávací víno, extrémně komplexní a zapamatovatelné, dokonalost v láhvi.

6. Čím je vaše vinařství jiné/unikátní? 

To, co nás odlišuje, je kombinace tradice a inovativních nápadů. Pěstování ve vlastních vinicích s kontrolovaným výnosem, specifickým pro každou sklizeň, díky příznivému mikroklimatu a vlastnostem půdy. Manipulace s malými šaržemi a limitovanými sériemi nám dává příležitost experimentovat s různými enologickými postupy, řídit procesy požadovaným směrem a vyrábět vysoce kvalitní vína s láskou.

7. Jak vidíte budoucnost bulharského vinařství  a vinohradnictví?  

Věřím a jsem optimistická ohledně budoucnosti bulharského vína, navzdory všem potížím. Staleté tradice a snaha vinařů pěstovat stále čistší a kvalitnější produkt, kolegů enologů rozvíjet úrodu co nejlepším způsobem, neustálé sebezdokonalování a shromažďování zkušeností, jsou dobrým ukazatelem této budoucnosti. Bulharsko potřebuje vyrábět dobré víno a má k tomu podmínky. Všechno ostatní je tržní ekonomika.

8. Úspěšní lidé si často prošli chybami, ze kterých se poučili a posunuli dál. Přitom se mladí často bojí chybovat. Je nějaká chyba, která pro Vás byla důležitá a posunula vás ve vinařství tam, kde jste?    

Každá chyba přináší novou zkušenost. Jako chybu považuji svůj pozdní nástup do oboru profesně, ale to, že jsem prošla pracovními pozicemi spojenými s bezpečností potravin a nápojů, mě učinilo náročnějším na sebe i své okolí na čistotu a kvalitu produkce. Každá předchozí profese přispěla něčím, co mohu uplatnit ve vinařství.

9. Máte nějaký oblíbený citát o víně?  

“A po chvíli v bohatém vinném aroma rozeznávám louku po dešti, vůni lesních jahod, máty a dokonce i plody čerstvě utrženého ovoce. Nebo vůně cesty? Mokrý asfalt v létě? V mém dětství je vždy léto. A v dobrém víně je vždycky kousek dětství. “ Zahari Karabashliev; Ocas

10. Co by jste popřáli zákazníkům, kteří mají rádi vaše víno?   

Pevné zdraví a prožívání života s přáteli – nejlepší víno je totiž takové, které můžete sdílet s příbuznými a přáteli. Nebát se zkoušet, provokovat a polechtat své smysly různými víny. Abychom si užili náš příběh. Na zdraví!