Facebook
Facebook
Instagram

Plamen Tanchev je úspěšný enolog, který má před sebou skvělou budoucnost! Má za sebou zkušenosti ze zahraničí, stál u zrodu velmi úspěšného vinařství Castra Rubra a nyní své zkušenosti zúročuje v dynamickém vinařství Via Vinera.

Pojďte se s tímto skvělým vinařem seznámit:

1. Jaká je Vaše první vzpomínka na víno?

Dědeček měl truhlářství a opravoval sudy. Tu vůni si pamatuji dodnes.

2. Kdy jste si víno zamilovali?  

Už první ochutnání na mne dělalo hluboký dojem. Přemýšlel jsem, jak jen jeden malý doušek může vést k tolika bohatým vjemům. Pokud ochutnáte grilované maso, ucítíte jeho vůni, texturu, šťavnatost, vůni kouře nebo dřevěného uhlí. Když ale ochutnáte víno, pocity jsou mnohem bohatší a vícevrstevnaté. Každý druh bílého, růžového nebo červeného vína má své vlastní palety vůní (bylinné, květinové, citrusové, voňavé žluté ovoce, červené bobule, ořechy nebo koření). A to je jen začátek. Když se napijete vína, začnou se odhalovat chutě a vůně. Víno svěží mladé nebo i roky zrající v láhvi. A toto mne fascinuje už od prvního setkání s vínem..

3. Vzpomenete si na nějakou Vaši významnou soukromou událost a víno s tím spojené? 

Měl jsem štěstí, že jsem pracoval 3 měsíce v Uco Valley v Mendoze v Argentině.. Jedinečné, krásné místo. Rozlehlá rovina s mnoha vinicemi a spoustou slunce. K tomu pod úhlem asi 45 stupňů jako stěna vystupují zasněžené vrcholy And. Krása. Tento pracovní pobyt pro mne byl v životě opravdu velmi významný.

4. Kdo je Váš osobní vzor?      

Obdivuji každého, kdo se této profesi věnuje. Každý úspěch je spojen s obrovským množstvím práce, psychické i fyzické. Koordinace různých typů činností, které se odehrávají ve stejnou dobu… Není to pro každého.

5. Jaké nejlepší nebo nejzajímavější víno jste ochutnal/ochutnala?   

Harizma Chardonnay 2015 – Alexandrovic Winery Serbia – vzpomínka z mé návštěvy vinařství v roce 2017 , otevřel jsem ho v březnu 2022 – bylo to opravdu skvělé!

6. Čím je vaše vinařství jiné/unikátní? 

Zaprvé naše hlavní technoložka – Naděžda Dyulgerska. Svým přístupem a více než 20letými zkušenostmi přispívá k utváření charakteru každého vína vyrobeného ve vinařství.Pak vinná réva. Skutečnost, že bílé odrůdy se nacházejí hlavně ve vesnici Kilifarevo – severní Bulharsko a červené hlavně v blízkosti sklepa v obci Karabunar – jižní Bulharsko, nám umožňuje využít jedinečné klimatické vlastnosti dvou různých oblastí. Rozmanitost vinifikačních nádob nám umožňuje experimentovat s různými technikami zpracování hroznů. To vede k rozmanitým výsledkům v chuti a vůni vín, což  využíváme hlavně k udržení typického charakteru jednotlivých odrůd s respektem k podloží.  Námaha všech, kteří v našem vinařství  léta pracují, také neumožňuje tolik se věnovat rodinám, pro manželství je to tvrdá zkouška..V neposlední řadě je skvělé, že majitelé i přes složitou ekonomickou situaci pokračují v investicích do nového vybavení.

7. Jak vidíte budoucnost bulharského vinařství  a vinohradnictví?  

Bude to těžké. Ale nepamatuji si, že by posledních 18 let bylo lehkých. Práce vinařů a vinařů byla vždy a všude spojena s krizemi, útrapami a změnami. V brzké době, kvůli energetické udržitelnosti, očekávám, že vinice začnou využívat vedlejší produkty (listy, klacky). V případě prodeje vína očekávám navýšení objemů vína, které se balí a prodává v obalech Bag in Box nebo se tento typ obalu jinak vyvine. Skleněné lahve samozřejmě nezmizí, jsou klasikou už po staletí. A hlavně červená vína ke zrání se budou vždy stáčet do skla.

8. Úspěšní lidé si často prošli chybami, ze kterých se poučili a posunuli dál. Přitom se mladí často bojí chybovat. Je nějaká chyba, která pro Vás byla důležitá a posunula vás ve vinařství tam, kde jste?   

Za 18 let jsem určitě udělal spoustu chyb. Naštěstí systémy výroby vína, ve kterých jsem pracoval, byly vždy natolik kvalitní, aby mne alespoň dvakrát zkontrolovaly, takže každé opomenutí bylo zachyceno dříve, než bylo příliš pozdě. Vlastní chyby mne posunuly k tomu, abych se snažil produkci upravit tak, aby mezery v práci nemohly být fatální.

9. Máte nějaký oblíbený citát o víně? 

Ne. Víno je jako oceán. Je těžké vyjádřit to několika slovy.

10. Co by jste popřáli zákazníkům, kteří mají rádi vaše víno?  

Jsem moc rád, že naše vína poznali a oblíbili si je. Vyrábíme je proto, abychom našim zákazníkům přinášeli potěšení. Ve sklepě se snažíme nashromáždit co nejvíce znalosti a dovednosti pro uplatnění v praxi, učíme se a experimentujeme s novými vinařskými postupy. Máme tak možnost udržet dobrou kvalitu našich vín, zůstat jistotou pro naše zákazníky a zároveň překvapit zákazníky něčím novým..Děkuji, že naši práci oceňujete!