Facebook
Facebook
Instagram

Oslava jara, zdraví a dlouhého života

Svátek Baba Marta a martenica

Martenica – vlněný amulet
Vlněný amulet, ztělesnění víry v magickou a ochrannou sílu vlny, radost z blížícího se jara a přání zdraví a dlouhého života

Baba Marta – svátek, jenž se slaví vždy 1. března
Je oslavou jara, probuzení přírody a nového počátku. Prvního března se v Bulharsku od nepaměti slaví svátek Baba Marta – oslava jara, probuzení přírody a nového počátku. Nejstarší žena v rodině vyrobí z bílé a červené příze tzv. martenici (tradiční bulharské vlněné amulety) a uváže je dětem, mladým dívkám, domácím zvířatům a ovocným stromkům. Při tom přeje zdraví, štěstí a blahobyt. Martenice se darují 1. března a nosí se, do příletu čápů z teplých krajin a pak se věší na rozkvetlý ovocný strom.

Původně martenica představovala pouze dvě spletené vlněné nitky – bílá a červená. Později se v různých regionech Bulharska a v různých dobách vznikaly jiné podoby. Dnes už od února ulice bulharských měst zaplňují stánky, které nabízí nepřeberné množství druhů, variant a velikostí martenic – na uvázání na ruku, na připínání na oblečení, brože, náramky, náušnice, prsteny, přívěšky kolem krku a dalších šperků, do vlasů, do auta, na zeď. Podle uvázaných bílo-červených náramků v březnu poznáte i Bulhary v zahraničí. Obyčej je živý a velice oblíbený. Forma martenic se mění, ale jejich symbolika zůstává po staletí stále stejná – odpuzení zlých sil a démonů a přání zdraví, štěstí, blahobytu a dlouhého životu.

Dějiny martenice jsou dlouhé a dnes uslyšíte různé verze, proč vznikly a proč se nosí. Jedna pověst vypráví o stařence zvané Babička Marta (Baba Marta), která rychle mění svou náladu a často se zlobí. Věří se, že Bulhaři nosí martenice, aby se Babička Marta nezlobila a aby neprodlužovala zimu.

V martenicích je hodně symboliky. Bílá barva znamená zimu a čistotu. Červená zase představuje slunce, nastupující jaro, novou naději a čekání na teplejší počasí. Kromě toho červená odpuzuje zlo a nemoci. Bílá je dlouhý život a červená zdraví a síla. Věří se, že martenice mají magickou sílu. Martenica je vlněný amulet, který má vyhánět zlo a přitahovat dobro. Martenica má také další magický význam – stvořit nový život. Není náhodou, že se vyrábí spojením bílé a červené nitě. V tradiční bulharské symbolice bílá označuje mužskost a červená – ženskost a jejich spojení znamená zrod nového života.

Obyčej darovat martenice (v podobě panáčků nebo jen spletených nitek na zápěstí) je živý do dneška. Existují i nové prvky a varianty, ale podstata se nezměnila – obdarovat pro zdraví.

Ochutnejte BÍLÉ a ČERVENÉ víno z našeho Balíčku Baba Marta Mavrud&Dimyat
Vybraná vína z řady vín Bulgarian Heritage odkazují již dle názvu k dědictví po předcích, tedy proto jsou zde zařazeny pouze původní bulharské odrůdy. Zároveň je každé víno této řady označeno jedním písmenem z původní abecedy- hlaholice.

Zdroj