Facebook
Facebook
Instagram

Georgi Stoilova, který je obchodním radou bulharského velvyslanectví v České republice, a který se, již více jak 4 roky, stará o nejen obchodní přátelství mezi oběma zeměmi.

Georgi Stoilov se svým psem

1.       Jaká je Vaše první vzpomínka spojená s Českou republikou?
S manželkou jsme sem přijeli na začátku ledna 2017. Byla velká zima. Mám psa a venčil jsem ho v těch minusových teplotách a po těch kopcích. Nahoru a pak dolů. A v mrazu.

2.       Co máte na ČR nejraději?
Pivo, jak Češi vnímají psy, jak uvažuji o věcech, jak milují svou přírodu a jak jim na přírodě záleží. A v Praze máte velké zelené plochy. To mě hodně těší.

3.       Je něco co Vás v ČR zarazilo (třeba bačkory nebo ponožky v sandálech)?
V minusových teplotách byli vidět na ulici lidé jenom v košilích nebo tričkách a v krátkých kalhotách a bylo třeba minus 10. My byli v  kabátech a zmrzlí a oni klidně šli na lehko ulicí.  To mě překvapilo.

4.       Co z Bulharska Vám nejvíce chybí?
Slunce a spontánnost.

5.       Je něco co je v Bulharsku běžné a nám Čechům by to prospělo (přístup, zvyk, chování)?
Nemyslím si, že Češi by byli rádi, aby jim nějaký Bulhar radil potažmo nechci spáchat nějaký diplomatický skandál J  Avšak, to co mě překvapilo je běžné chování českých prodavaček v obchodech. Žádný velký zájem a příliš velký odstup. A žádný úsměv. Jako by jim vůbec nezaleželo na tom, že mluví s potenciálním zákazníkem. A to bylo chování jenom těch českých. Slovenské, ukrajinské nebo prodavačky jiné národnosti se tak chovají velice zřídka.

6.       Jaké víno máte rád?
Ha ha. První co mě napadlo, byla písnička skupiny Harlej „Mám rád svařené víno červené „J Spiš mám rád vína červená, suchá, kupáže (cuveé).

7.       Jak se daří bulharskému vínu v ČR a mimo ČR?
Mimo ČR nemám tušení.  V Česku se díky několika dovozcům kvalitních bulharských vín, daří  víc a víc. Už mám hodně známých Čechů, a když jsem je jednou s bulharským vínem seznámil, už je začali vyhledávat.  Myslím si, že Češi jenom získají, pokud začnou objevovat kvalitu bulharského vína a taky cenu, za kterou se dá to víno pořídit.

8.       Úspěšní lidé si často prošli chybami, ze kterých se poučili a posunuli dál. Přitom se mladí často bojí chybovat. Je nějaká chyba, která pro Vás byla důležitá a posunula Vás?
Často jsem uvažoval, že bych napsal knihu „Moje průšvihy a jak se z nich poučit“.
Nejdůležitější:  Před lety jsem podnikal a měl jsem partnera, kterému jsem hodně věřil. A pak mě ten partner zradil. Nejdřív jsem myslel, že za zradu může on. Pak jsem si řekl, že to byla moje chyba, že jsem ho velice špatně ocenil a důvěřoval mu víc, než bylo nutné. Od té doby lidem věřím, ale pořad je hodnotím a všímám si jejich chování. Kdyby se objevil nějaký náznak, že  tam něco nehraje, beru nohy na ramena a mizím. Ale už se nejdříve vždy ptám – Neudělal jsem něco špatného já?

9.       Máte nějaký oblíbený citát/moto? Jaké?
Co nás nezabije, to nás posílí.

10.   Co by jste doporučil Čechům, kteří mají rádi Bulharsko (místo/zvyk/film/muziku)? 
Bulharsko není jen Černé moře. Ať si udělají nějaký poznávací zájezd třeba na víno. Na zájezdu se dozvědí věci, které se těžko dají dozvědět jenom na pláži. 🙂

Ochutnejte původní bulharské odrůdy Mavrud a Dimyat: