Facebook
Facebook
Instagram

Alex Kanev, více jak 20 let vinař a milovník vína, spolutvůrce ikonické bulharské značky vín Enira, v současné době spolumajitel vinařství Red Church Estate.

Alex Kanev, spolumajitel Vinařství Red Church Estate
 1. Vaše první vzpomínka na víno?
  Moje první vzpomínky jsou z dětství a sklizně hroznů u mého dědečka, stejně jako moje první „ochutnávky“ ze sudu u mého dědečka. Bylo to kouzelné!
 2. Kdy jste si víno zamiloval?
  To vím přesně, když jsem se zamiloval do své manželky a během našich romantických setkání nad lahví vína s ní. Bylo mi 18.
 3. Vzpomenete si na nějakou Vaši významnou soukromou událost a víno s tím spojené?
  Je jich hodně pro mé více než 20 let zkušenosti s vínem. Každý rok je jiný a temperamentní. Nikdy nevíte, jaký rok vás čeká. Máte základní technologické zákony, ale přístup je vždy jiný, abyste ze sklizně dostali to nejlepší. Řekl bych, že každá sklizeň je nezapomenutelná a je spojena se spoustou emocí, vášně a znovuobjevení.
 4. Kdo je Váš osobní vzor?
  Všichni odvážní vinaři, kteří měli odvahu experimentovat a s jejich nekonvenčním přístupem ve vinicích a vinifikací ve sklepě. Zde bych chtěl poukázat na Stéfana DeRenoncourt.
 5. Jaké nejlepší nebo nejzajímavější víno jste ochutnal?
  Neomezil bych se jen na jedno, ale rozhodně mám nezapomenutelné emoce spojené s Petrus 1947 a Chateau Ausone 2005. Silná, hustá, svěží, ale elegantní, vyvážená a harmonická vína.
 6. Čím je vaše vinařství jiné/unikátní?
  Ve vinicích se vytváří víno. Kvalita konečného produktu závisí na potenciálu vinic. Máme přednost vlastnit vinice na některých z nejzajímavějších půd. Struktura našich půd je jílovito-písčito-kamenitá s výraznými vápenci, které poskytují zajímavou minerální nuanci a specifické mikroklima, které tvoří jedinečný terroir.
 7. Jak vidíte budoucnost bulharského vinařství  a vinohradnictví?
  Bulharsko má rozhodně velmi dlouhou historii jako producent hroznů a vína. Bohužel tento dobrý obraz byl za komunismu poškozen. V posledních letech se díky mnoha novým projektům ve vinařském odvětví snažíme znovu získat dobré jméno bulharského vína a ukázat na potenciál našich vín, které mohou být na evropské i světové úrovni. Tuto skutečnost dokazuje každoročně stále více bulharských vín oceněných na prestižních mezinárodních soutěžích.
  Myslím, že není daleko doba, kdy bulharská vína budou trvale na světové vinařské scéně.
 8. Úspěšní lidé si často prošli chybami, ze kterých se poučili a posunuli dál. Přitom se mladí často bojí chybovat. Je nějaká chyba, která pro Vás byla důležitá a posunula vás ve vinařství tam, kde jste?
  Možná ne úplně chyba, ale spíše poučení zamyšlení. Jako vinař ve Švýcarsku jsem se vrátil do Bulharska, abych vedl nejtypičtější projekt své doby, Vinařství Bessa Valley, který jsme vytvořili od nuly. Stále přemýšlím, jestli jsem se měl vrátit a jak by pokračovala moje kariéra ve Švýcarsku. Jinak jsem jako vinař experimentátor. Rád znovu objevuji, prohledávám a analyzuji zvláštnosti každé sklizně. S každou další sklizní se tedy učím lekce, které mi pomáhají být ještě více připraveni na další výzvy přírody.
 9. Máte nějaký oblíbený citát o víně? Jaký?
  „Každá sdílená sklenice přináší nejen příběh o víně, ale také vytváří příběh s tím, s kým ji sdílíte.“
 10. Co byste popřál zákazníkům, kteří mají rádi vaše víno?
  Žít svůj kvalitní život a mít více výzev s vinařskými destinacemi a stále více sdílených sklenic.

Ochutnejte skvělá vína Red Church Estate:

Grand Sovereign Red Church

Grand Sovereign

Grand Sovereign Red Church

Red Church Estate
Vinice patřící Vinařství Red Church Estate se nachází v oblasti vesnice Perushtitsa, dotýká se podhůří Rodopů, oblasti, která je po staletí uznávána jako vinohradnická a vinařská. Plantáže se rozkládají na ploše 200 akrů – francouzské ušlechtilé vinice – „Merlot“, „Cabernet Sauvignon“, „Cabernet Franc“, „Mavrud“, která je ve Francii povýšena, a „Fifth Grand“. Intenzivní výsadba 500 révy na péči nebo 2 metry na jednoho, aby bylo možné soutěžit na úrovni kořenového systému, který preventivně poskytuje omezený výnos, ale na úkor kvality. Struktura půdy je písčito-jílovitě kamenitá s přírodním sklon 5-9 stupňů. Takto umístěná do obtížných podmínek je vinná réva navržena tak, aby poskytovala to nejlepší ze sebe a vyjadřovala vlastnosti terroiru a jeho potenciálu. Charakteristickým znakem mikroklimatu jsou lehké proudy vzduchu, které příznivě ovlivňují tvorbu jemné aroma v hroznech a přirozené větrání listové hmoty. Péče o samotné vinice je velmi zvláštní a všechny se provádějí ručně, přičemž se velmi pečlivě zachází s vlastnostmi každé odrůdy, zápletky, na pozadí stylu vína, který chceme ve vinicích vytvořit a přeměnit jej na sklep. Sklep se nachází v samém srdci vinic, aby nedošlo k namáhání hroznů a aby během sklizně byla co nejkratší cesta od řezání hroznu k třídicí lince. Po pečlivém manuálním a jemném výběru zoraných zrn se dostávají do našich fermentorů s různou kapacitou. Všechny fermentory mají řízený teplotní režim s dokonalou kontrolou fermentačních procesů. Ušlechtilé zrání. K našim lahvím, které jsou francouzské a italské, přistupujeme naprosto nekompromisně. Korek, který kupujeme, je z Portugalska. Máme také špičkovou laboratoř, ve které studujeme všechny důležité ukazatele.
Vinice mají výhled na Červený kostel (Red church), který je prokazatelně nejstarší kostel na Balkánském poloostrově a obě společnosti se dle tohoto kostela jmenují Red Church Vineyards a Red Church Estate.
Sklep i samotné vinice jsou butikové. Jedná se o velmi precizní pomalé podnikání, které trvá hodně času. Značka „Grand Sovereign“ – je jako nezávislý vůdce, jako panovník, jako vinařství, které nevyrábí masové produkty typu počítač.

Nabídka Vinařství Red Church Estate