Facebook
Facebook
Instagram

Angel Kuzmanov je enolog Vinařství Chateau Copsa, jehož vinice a zámek leží v Údolí růží.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je Angel_Kuzman_Chateau_copsa_Zeyla-1.png.
 1. Jaká je Vaše první vzpomínka na víno?
  Mou první vzpomínkou na víno jsou sudy mého dědečka plné bílého a červeného vína a také rakii.
 2. Kdy jste si víno zamiloval?
  Možná ve chvíli, kdy jsme se rozhodli studovat speciální zaměření „technologie vína“.
 3. Vzpomenete si na nějakou Vaši významnou soukromou událost a víno s tím spojené?
  Víno je velmi zajímavý a komplexní produkt a celý výrobní proces je velmi dynamický. Existují komické i dramatické okamžiky, na které se nezapomene.
 4. Kdo je Váš osobní vzor?
  Žádný konkrétní nemám. Vážím si každého enologa, který si stojí za svým vínem, protože kolegové pracují v různých podmínkách a s různými surovinami. Každý si zaslouží úctu.
 5. Jaké nejlepší nebo nejzajímavější víno jste ochutnal?
  Nikdy nezapomenu na medovinu mého dědečka, který byl včelařem a technologii viděl na frontě v roce 1944 v Maďarsku s místními vinaři. Bylo to skvělé dezertní bílé víno, lehce sycené, bohaté na příchutě a vůně připomínající přítomnost skutečného medu. Doufám, že jednou budu mít příležitost to znovu vytvořit.
 6. Čím je vaše vinařství jiné/unikátní?
  Náš sklep je jediným ve vinařském regionu Údolí růže, který navazuje na staleté tradice vinařství v této mikroregionu. Vyrábíme bílá, růžová a červená vína i tradiční pro regionální rakie z vlastních vinic.
  80% naší produkce tvoří bílá vína z odrůd: Červený misket, Muškát Otonel, Chardonnay a Sauvignon Blanc a červené odrůdy – Cabernet Sauvignon, Merlot
 7. Jak vidíte budoucnost bulharského vinařství  a vinohradnictví?
  Bulharské vinohradnictví a vinařství jdou svou přirozenou cestou.
  V různých oblastech země byly založeny moderní vinice a vinné sklepy, které mají své zvláštnosti. To vede ke zvýšení kvality bulharských vín a také k větší rozmanitosti odrůd. Věda o víně v osobě UFT (Katedra vína) a Zemědělské univerzity s experimentálním vinným sklepem jsou základem vinohradnictví a vinařství v Bulharsku. Z marketingového hlediska je důležité podporovat a rozvíjet naše původní bulharské odrůdy révy vinné a proto i my jsme ve svém sklepě oživili nejstarší bulharskou bílou odrůdu „Červeny Misket“ pěstovanou v těchto zemích po celá staletí.
 8. Úspěšní lidé si často prošli chybami, ze kterých se poučili a posunuli dál. Přitom se mladí často bojí chybovat.  Je nějaká chyba, která pro Vás byla důležitá a posunula vás ve vinařství tam kde jste?
  Každý dělá chyby a po každé chybě jsou prováděny analýzy a závěry. V našem řemesle je důležité experimentovat, ale na vědeckém základě. A z 10 experimentů, z nichž jeden byl úspěšný, to stálo za to.
 9. Máte nějaký oblíbený citát o víně? Jaký?
  „Víno je pro sdílení s přáteli“

10.   Co by jste popřáli zákazníkům, kteří mají rádi vaše víno?
Mým přáním je, aby se při ochutnávání našich vín každý zákazník mentálně přenesl k nám do Bulharska, do Údolí růží na zámku Chateau Copsa!
Děkuji!